Muha u juhi
[poezija]
prvo izdanje
knjiga je objavljena uz financijsku potporu INA d.d.
BrkljaÄiÄeva Muha u juhi zbirka je pjesama i proznih fragmenata, a nastavlja se, velikim dijelom, i formalno i sadržajno na njegove prethodne knjige (Gledaj me u oÄi, pobjedniÄki rukopis na SC-ovom natjeÄaju za prvu knjigu 2003. godine, i Nikad nije plesao pogo). Naime, BrkljaÄiÄ i u ovoj zbirci niže tvrdokuhane i necenzurirane, britke komentare koji su viÅ”e udarci u boksaÄku vreÄu (prema BrkljaÄiÄevom opisu iz jedne pjesme), nego stihovi. Prividno ne mareÄi za formu (ali zaista prividno jer zapravo ne drži do larpurlaristiÄkog “cifranja”, nego do minimalistiÄke izbruÅ”enosti na tragu ameriÄkog kratkopriÄaÅ”kog parnasa), BrkljaÄiÄ u prvi plan postavlja važnost poruke koja je u ovom sluÄaju protest, i to – Å”to je joÅ” bitnije – jalovi i pasivni. A prisjetimo li se da je i medij poruka, ima li boljeg medija od poezije za potcrtavanje takve pozicije?
Kako bi predodžba bila joÅ” jasnija, nužno je spomenuti onaj opÄeniti nazivnik iz BrkljaÄiÄeve zbirke koji Äe bezrezervno postiÄi sveopÄu Äitateljsku identifikaciju, a i licemjernu empatiju: lirski je subjekt marginalac, nezaposlen podstanar, cuger i luzer, neambiciozan i dezorijentiran, nula, promaÅ”en Äovjekā¦ Ali. Iza ovog “ali” slijedi, naravno, onaj stereotip koji su naknadna pametovanja posve izlizala u skolastiÄku definiciju za uÄeniÄke udžbenike: takva pozicija “outsidera” jest tragedija zbog neuklapanja i neuživanja u opojnim slatkoÄama (malo)graÄanskih konvencija, ali s druge strane ta distanca ili Äak posvemaÅ”nja izoliranost od veÄine predstavlja privilegiju upravo zbog intelektualnog, duhovnog i spoznajnog kapitala, obrnuto proporcionalnog materijalnom bogatstvu i mrenama koje gomila integriranost u slijepu masu.
Na svu sreÄu, BrkljaÄiÄ nije teoretiÄar. Možda nije ni sve ono Å”to je njegov lirski subjekt, nego je samo talentirano pismen, s iznimnim senzibilitetom za ubojito precizno formuliranje svih apsurda i perverznosti naÅ”e svakodnevice, a veÄ je to sasvim dovoljno za relevantnost poezije Marija BrkljaÄiÄa.