Od praznine
[poezija]
prvo izdanje [digitalizacija]
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture i medija republike hrvatske
Jer, najiskrenije u to vjerujem, svako skoncentrirano, dobronamjerno Äitanje ovih stihova (koje preporuÄam Äitati viÅ”e puta i to upravo slijedno, kao u sebe domiÅ”ljenu i samointerferirajuÄu cjelinu), otkrit Äe svu ustrojstvenu složenost ovog brižno, dugotrajno i mukotrpno ispisivanog stihovlja. U njemu je (pojednostavljujem tek za potrebe ove usputne zabilježbe), leksik starih slavonskih ālikarijaā (u sluÄaju AnÄelka MrkonjiÄa obiteljski rukopis o ljekovitim tvarima, receptima, bilju, itd.), kao arhaiÄan i zaÄudan prototekst, združen s krajnje reduciranim, gotovo konkretistiÄkim jeziÄnim āludizmomā, a sve u svrhu propitivanja nekih možda mistiÄnih, ali svakako i posve sigurno, metafiziÄkih ljudskih dvojbi, razoÄarenja ili pak, stoje možda ponajbitnije, ufanja. Trag ove metafiziÄke nade sadrži u sebi elaboraciju duhovnoga i duÅ”evnoga (primjerice, pripadajuÄu simboliku boja, religijske tekstove i njihove konotacijske potencijale, itd.), ali itekako i onog tjelesnoga tijela kao ukletoga, prokazanoga i tragiÄnoga doma te iste duÅ”e, i te iste duhovnosti, u zemaljskome ljudskom tragu, prokletstvu i trajanju.
Delimir ReŔicki, Književna Revija
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
AnÄelko MrkonjiÄ naime, osim susreta āÅ”imiÄevskeā srediÅ”nje osi i ekonomiziranja odnosa izmeÄu buke i tiÅ”ine, implozijsko-eksplozijskim preokretima, sa konkretizmom koji je opremljen u dva-tri baÅ”tinska jeziÄno govorna izvora takoÄer uvodi i izravne implementacije likovnog subesejizma. MrkonjiÄ tu izravno intervenira najÄeÅ”Äe jasno imenovanim bojama, kojima ne pridjeva neÄemu drugom, predmetnome imenovanom, nego intenzivira neke dimenzije koje nisu nužno prostome, dapaÄe Äesto su vremenito postavljene. Dakako, uglavnom prema natrag ali i kao metafiziÄka ljuljaÄka prema sutra/vjeÄnom.
MrkonjiÄ takoÄer intertekstualizira sa strukturom molitve, kao obrasca ali i citatnog materijala, dakle i kao kompozicijskog submodela ali i kao motivskoga generatora poneke lirske priÄe. I, kada je veÄ rijeÄ o motivici, tu je MrkonjiÄ relativno jednostavan. Naime, ljubav i smrt, isprepleteni su presudnim stanjem tijela, koje, kroz bolne biologijsko-fiziologijske deskripte, uzaludno i trpno pokuÅ”ava uduhnuti krepost trave, i udaljiti se od neumoljivo pozorne i svugdje pripravne – bolesti. Bolest, krv i sol, nadmeÄu se s likarijama koje subjekt upisuje u tekstualne pripravke ozdravljenja.
Goran Rem
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nastala u želji za odricanjem od navika svakodnevnog miÅ”ljenja, ova pjesniÄka zbirka sve je samo ne spontana, intuitivna reakcija svakodnevnoga Äovjeka na ÄinjeniÄnu stvarnost u vlastitu okružju pretoÄena u lirske zapise koji bi se mogli ukalupiti u po(st)modna poetska gibanja. Zapisi nastaju kao proizvod težnje da se duhovno naslijeÄe ne zaboravi te nadogradi znanjem o svijetu. MrkonjiÄeva filoloÅ”ka naobrazba i slikarsko umijeÄe ostavilo je traga kako u oblikovanju i sadržajnoj strani pjesama tako i u cijelom ovitku jer je autor tvorac likovnih priloga i naslovnice.
Branko Kuna, Vijenac
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zbirka je sastavljena od pet ciklusa, a prva tri (Od obloga ljepote, Pjesme od zapisa i Pjesme od umora) Äine idiomsku prefiksaciju kojoj su preostala dva ciklusa: Pjesme razlike i Pjesme mladosti (nastala puno ranije) demonstracija razliÄitih (pa i poÄetniÄkih) pjesniÄkih interesa ovoga autora. VeÄ u prvom zapisu MrkonjiÄ odijeva svoj iscjeliteljski habit i zapoÄinje s ispisivanjem katoliÄkopoganske mjeÅ”avine, toÄnije pripravka kozmiÄke vjere i vradžbine. Manjem je dijelu Äitateljstva poznato da u veÄini svojih pjesama MrkonjiÄ polazi od zanimljiva pre-teksta; recepata za likarije pohranjenih u ostavÅ”tini njegova pretka. Osim Å”to iz tog podteksta preuzima ljekovite sastojke, eliptiÄne morfoloÅ”ke formule i arhaiÄne sintagme, on ga rabi i u smislu podloge na kojoj Äe ispisati vlastiti duhovni palimpsest.
Ivana ÄerÄ DunÄeroviÄ, Zarez