Postelja od orahove sjene
[poezija]
prvo izdanje [digitalizacija]
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture republike hrvatske
Kada u istoj reÄenici zateknemo Slavoniju i poeziju, najÄeÅ”Äe se sjetimo Dragutina TadijanoviÄa i njegovih ekstatiÄnih lirskih pohvala ravniÄarskom životu i krajoliku. Iako TadijanoviÄeve ruralne slike i prizori odavno pripadaju proÅ”losti, malo je kasnijih pjesnika uspjelo dostiÄi njegovu uvjerljivost tematizacije slavonske zaviÄajnosti. Glavni razlozi za to su: nekritiÄko robovanje iÅ”Äezlim amblemima i prikazivaÄkim kliÅ”ejima te apsolutizacija urbane senzibilnosti zbog koje je iskustvo ruralnosti gurnuto u drugi plan. Potkraj 1999. pojavila se, meÄutim, knjiga Äiji je autor iz sasvim nove perspektive priÅ”ao lirskoj konceptualizaciji zaviÄaja. RijeÄ je o pjesniÄkom prvijencu Postelja od orahove sjene Marinka Plazibata, autora koji se afirmirao joÅ” osamdesetih objavljujuÄi poeziju i kritiku u Quorumu, Studentskom listu, Rijeku, Tenuā¦ Njegov poetski portret Slavonije zapravo je prelomljen kroz psihogram iznimno senzibilnoga lirskog protagonista.
Zbirka je podijeljena u pet ciklusa, a u svakom od njih nalazimo paradoksalan spoj urbane osjeÄajnosti i ruralnih motiva. Plazibatov je poetski protagonist neprestano u potrazi za uporiÅ”tem. Uronjen u prostor slavonskoga sela, on se istodobno kritiÄki pozicionira spram njegovih arhetipskih znakova (tamburica, beÄar, sijeloā¦) i intimizira s pojedinim elementima krajolika. KljuÄni mitologemi zbirke su: zemlja, snijeg, ravnica, tiÅ”ina, orahā¦ Na trenutke se Äini da lirski protagonist egzistencijalnu puninu doživljava iskljuÄivo u trenucima imaginacijskoga poistovjeÄivanja s biljem i raslinjem.
Plazibata ne zanimaju tipiÄni prizori i vidljivi fenomeni. On se koncentrira na pojedinosti i oku nevidljive pomake. Ta sklonost fragmentu, ujedinjena sa svijeÅ”Äu o pripadnosti vlastitoga pisanja nepreglednom svijetu tekstova i umjetniÄkih praksi, tipiÄan je element urbane (da ne kažem postmoderne) percepcije. Plazibatova omiljena figura je hiperbola. Njegova bi se kreativna strategija dala sažeti u sljedeÄi postulat: sve uveÄati do granica neprepoznavanja, a onda se suoÄiti s uveÄanim kao s ishodiÅ”tem novoga iskustva.
KljuÄni postupak gradnje pjesme je pretapanje slika. PomoÄu njega Plazibat sjedinjuje razliÄite prizore i asocijacije, stvarajuÄi tako semantiÄki viÅ”ak. Disonancu izmeÄu subjekta i svijeta razvijaju i ekspresivni epiteti Äije je znaÄenje suÄeljeno znaÄenju imenice uz koju stoje (npr. zanosni mulj, buÄna svjetlost, plastiÄni san). Ako su TadijanoviÄeve zaviÄajne pjesme i doživljajno i izriÄajno bile vezane uz prostor sela, kod Plazibata se kolebanje javlja na obje strane. Idila je nepovratno izgubljena, a disonanca pretvorena u jedini vjerodostojni egzistencijalni prostor. Dvojakost svoje pozicije njegov lirski protagonist naglaÅ”ava i negativno intoniranim priznanjem: āNije da nisam seljakā.
Kako je veÄina tekstova zbirke Postelja od orahove sjene intonirana poput dijaloÅ”kih replika, Plazibatovu se knjigu može Äitati i kao intimnu ispovijed. Njegov se subjekt obraÄa ādjevojci sa zavodljivim nježnim olovom u dubokim oÄimaā koja je u jednom trenutku odjevena u āopravu od bijelih plodova zemljeā, a u drugom je poput ptice smjeÅ”tena na proljetnu granu. OÄito je da je tako oslovljena i portretirana lirska sugovornica idealan primatelj stihova te zbirke. Izravno obraÄanje ponekad uÄini pjesniÄki govor neposrednijim, ali ponekad i teÅ”ko dostupnim pa su Plazibatove pjesme povremeno bile āprivatan govor i Å”ifrirano pismoā (Goran Rem). UnatoÄ pretjeranoj āmekoÄiā Plazibatova lirskog govora, spomenutoj Å”ifriranosti te manjim stilskim nedosljednostima, Postelja od orahove sjene autentiÄno dramatizira zaviÄajno iskustvo danaÅ”njega Äovjeka. Smatram kako je rijeÄ o knjizi koja, uz infantilne TadijanoviÄeve āpoetske dukateā i banalne komercijalne inaÄice obnovljenih beÄaraca, pokuÅ”ava otkriti i treÄu dimenziju Slavonije, tj. onu koju ona upravo živi.
KreÅ”imir BagiÄ, Jutarnji list
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zbirka pjesama naslovljena melankoliÄno Postelja od orahove sjene mladog osjeÄkog pisca Marinka Plazibata drugi je naslov u biblioteci PjesniÄki susreti Drenovci, koja bi trebala plijeniti pozornost i barem u toj mjeri Å”to iz posve marginalne sredine odaÅ”ilje signale nevjerojatnoga kulturnoga vitalizma, koji uvelike nadmaÅ”uje vladajuÄe okolnosti.
Naime, to je slavonsko selo veÄ godinama tradicionalno mjesto književnoga i književno-znanstvenoga okupljanja, zahvaljujuÄi organizacijskoj sposobnosti ljudi koji su odluÄili Äesto iznoÅ”enu ideju o disperziranju kulturnoga života iz metropole i ostalih neÅ”to manjih metropolica dosljedno realizirati i u onim posve otpisanim provincijama, na koje viÅ”e uopÄe ne pomiÅ”lja ni gospodarska politika, a kamoli kulturna. Kako pokazuje praksa, susreti poduzetnih DrenovÄana i odazvanih sudionika PjesniÄkih susreta ā unatoÄ neizbježnim provincijskim i politikantskim iskuÅ”enjima ā rezultirali su poticajnim temeljcima: kako za sustavno revalorizacijsko iÅ”Äitavanje onoga dijela slavonske baÅ”tine koji je do sada bio (ne)opravdano previÄan, odgaÄan ili podcjenjivan, tako i za Äitanje najrecentnijih stihova potvrÄenih ili za sada joÅ” nedovoljno afirmiranih slavonskih pjesnika.
Kada je pak rijeÄ o kategoriji nedovoljno afirmiranih autora Äiji su dozreli radovi stihova strpljivo i spaÅ”eno doÄekali pozitivnu ocjenu odreÄenih arbitara iz neposredne kritiÄko-recepcijske okoline, onda je svakako dobro Å”to je eventualno tragedija rasutosti perspektivnih autorskih moguÄnosti po ladicama ili kojekakvim publikacijama na vrijeme sprijeÄena osnivanjem rafinirane biblioteke PjesniÄki susreti Drenovci, koju je izvrÅ”ni producent te kulturne manifestacije i nakladnik, HraÅ”Äe d.o.o., namijenio upravo trajnijemu ukoriÄavanju onih prvenaca koji su prethodno proÄitani kao najbolji pristigli poetski rukopis. I nakon Å”to je biblioteka zaživjela objavljivanjem zbirke Portreti nepoznatih žena VinkovÄanke Marijane RadmiloviÄ ā zapravo menoreiÄnim ciklusom hiperintenzivnoga reagiranja na vlastito tijelo, suprotni spol, zlosretno vrijeme rata u Slavoniji te zemljanu tvrdoÄu mentaliteta i sredine u kojoj se živi; najavljena kvalitativna razina nastavljena je i objavljivanjem sljedeÄeg prvenca u nizu drenovaÄkih pjesniÄkih izbora ā Postelja od orahove sjene vrbanjskoga nastavnika Marinka Plazibata.
Plazibatovi stihovi svojom evidentno visokom pismenoÅ”Äu i stilom koji se brusio prema najuzornijim sintaksama suvremenoga pjesniÅ”tva pokazuje kako se Plazibatov poetski naum posve osvijeÅ”teno nadopisuje na produkciju joÅ” nerazrezanih stranica, odnosno na produkciju koja joÅ” nije ni zaživjela do zaluženih recepcijskih dimenzija. Naime, Plazibat je suvereno intertekstualno sjeciÅ”te temeljito proÄitana kvorumaÅ”koga pisma i neizmjerno voljena zaviÄajniÅ”tva, pa je stoga prava ugoda u podlozi intertekstne komunikacije s jedne strane susretati maleÅ”ovsku igrivost, potpuno usvajanje bližnjih kao Å”to su Delimir ReÅ”icki i Goran Rem, ili (i to ponajviÅ”e) stilistiÄke odiseje Damira MiloÅ”a; a s druge strane Äuti i sentimentalan uzdah dubokoga razumijevanja prema Valentinu BenoÅ”iÄu ili Kozarcima. To su obzori koje Plazibat ne želi premaÅ”ivati jer se Äini da je dvojbe svoga subjekta razrijeÅ”io uvjerenjem kako se identitet ne postiže u neprekidnome Drugome, nego u centrifugalnome jastvu u kojemu autorska poniranja doista mogu do neke mjere ocrtati autoportret.
Jer kada nam Plazibat kaže ānije da nisam seljakā ili kada spomene ākoktel zemlje i pokretaā, tada tim preciznim autoportretnim i autopoetiÄkim potezima predstavlja svoju zbirku kao mjesto kompletnoga prepletanja urbanoga i seoskoga (a ne ruralnoga, zbog toga Å”to autor ā koliko mi je poznato ā ne bi otrpio taj izraz koji inaÄe smatra optereÄenim i puÄkim i visokoteorijskim, a osobito politiÄkim predrasudama). Upravo zbog tih silnih negativistiÄkih predrasuda ili pak odveÄ idealistiÄkih iluzija prema ruralnim krajevima (koje bi nas veÄ odavno trebale iritirati i u poeziji!), Plazibat cijelom svojom zbirkom naglaÅ”ava svoje seosko podrijetlo i iskustvo. Ali u ovome sluÄaju nikako nije rijeÄ o nekakvu primitivistiÄkome busanju (kakvo je, zapravo, u cijelosti rezervirano za naÅ”u estradu), nego o joÅ” intenzivnijem prepoznavanju i doživljavanju seoskoga kroz napetost koja raste iz razlike izmeÄu nedorecivoga seoskog i nadiruÄeg urbanog iskustva.
Naime, Äini se da danas svaki seljak mora usvojiti poneÅ”to urbanoga ako misli ostati seljakom (i pri tome ne mislim samo na satelitsku antenu).
E, upravo zato Å”to gore navedene rijeÄi zvuÄe ružno, Plazibat pokazuje kako bi seosko ā da bi se vratilo vlastitome identitetu ā zapravo trebalo apsolvirati elemente urbanoga (ili, Å”toviÅ”e, globalnoga) kako bi uopÄe moglo prevladati stereotipe koje urbana sredina ima o njoj i u koje s vremenom i sama poÄinje vjerovati. Pri tome ne bi trebalo uzeti zdravo za gotovo autorovu pretpostavku da selo pruža ono za Äim grad Äezne, niti bi se trebalo služiti njegovim individualnim iskustvom kao opÄom formulom (jer ovakva razmiÅ”ljanja ionako ne idu izvan kruga Äitatelja dobre književnosti), ali je nedvojbena Äinjenica da je hrvatska književnost dobila vrijednu pjesniÄku misao koja je u jednom priliÄno optereÄenu odnosu kao Å”to je selo-grad uspjela primijeniti vjerovanje u razliku kao imperativnu preduvjetnost istinske slobode i svjesnije vlastitosti. Upravo kroz takva Plazibata progovara ono najbitnije iz njemu dragocjene kvorumaÅ”ke lektire, koju je iÅ”Äitao s talmudistiÄkom straÅ”Äu. Otkuda onda melankolija ili, kako sam autor zapisuje, āpostojana tugaā?
Ma koliko autor pokuÅ”avao lirikom uspostaviti proživljenu razliku kao svoju genetsku Å”ifru, imalo poÅ”tenija dekonstrukcija upuÄuje na zakljuÄak da je subjekt nužno ostao rascijepljen, i to ne samo izmeÄu betona i granica nego i izmeÄu sadaÅ”njega i proÅ”losnoga, sebe i (ne)voljene Nje ili, na koncu, jeziÄnoga i izvanjeziÄnoga, pa autoru ostaje priznati si da ispisuje tek samo āgladan raskorakā, ātihu pojavu gubitkaā i āÄitav tanjur lutajuÄih Äežnjiāā¦ Tu sada dolazimo do stupnja kada Plazibatu razlika viÅ”e nije zadovoljstvo, nego nepodnoÅ”ljivo teÅ”ka praznina: želeÄi lijepim stihom poduprijeti lijepu evokaciju, rafiniranim oÄuÄavanjem uzveliÄati trivijalije naÅ”e uglibljene svakodnevice ili, joÅ” toÄnije, jezikom prelaziti po reljefu Slavonije, tijelu ljubavi i āmagiji sjeÄanjaā, on ispisuje neÅ”to Å”to se ne može ignorirati ā tragediju posvemaÅ”nje odsutnosti. Koliko god Plazibatova poezija Äezne biti kontaktom, ona je veÄ oproÅ”taj, a ākrajolik u kojemu odmara sjeÄanjeā i obilje autobiografskoga jezik vraÄa subjektu kao puku tlapnju i najobiÄniji diskurzivni konstrukt. Na ovoj razini urbano iskustvo izjednaÄava rezultat na 1:1. Naime, seosko je obilježilo Plazibatovu egzistenciju, ali je urbano zaokupilo njegov jezik. U zbirci ovoga pjesnika selo je ipak prostor pomalo naivne fascinacije, koji Äe dobrotom, ÄednoÅ”ÄuĀ i ÄistoÄom tjeÅ”iti i ispunjavati gradski spleen, Å”to urbano iskustvo sa svojom metateorijskom svijeÅ”Äu, ironijom, ekranima sveopÄe praznine i virtualnoÅ”Äu bilo kakve nazoÄnosti jednostavno ne može prihvatiti.
Igor Gajin, Vijenac