Sjene sjemenki
[poezija]
prvo izdanje [digitalizacija]
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture i medija republike hrvatske
U drugoj zbirci pjesama Neve LukiÄ Sjene sjemenki prevladava poezija kozmiÄkog i kozmoloÅ”kog imaginarija i mitoloÅ”kih rezonanci, naglaÅ”ene prostornosti i vizualnosti, a istodobno intelektualistiÄke refleksije. Pjesnikinja, naime, egzistencijalna, duhovna i psihiÄka stanja najÄeÅ”Äe transponira u kozmiÄke prostore ili tipske slike bliske apstraktnoj i emblematiÄnoj likovnosti. Tako su, primjerice, ljudsko ontoloÅ”ko nesavrÅ”enstvo, egzistencijalna otuÄenost uslijed neuspjelih odnosa s drugima i psihiÄka osamljenost dani objektivnim korelatima svemirske hladnoÄe i praznine te tipskom odnosno apstrahiziranom slikom tijela kao metonimijom za Äovjeka. Na poetskoj smo, dakle, sceni naglaÅ”ene refleksivnosti, pjesmovne svijesti koja izriÄe mudrosne i (kvazi)logiÄne konstatacije i spekulacije, pluralnog pjesniÄkog āmiā znatne opÄenitosti, mirnoga, sigurnog stila liÅ”enog veÄe afektivnosti koji poetske uÄinke nastoji postiÄi u prvom redu intelektualistiÄkom pronicljivoÅ”Äu i vizualnom dojmljivoÅ”Äu.
U toj poeziji, u kojoj u kojoj se u velikoj mjeri tematizira meÄusobna ljudska udaljenost, odijeljenost, nemoguÄnost potpune komunikacije rijeÄima, nedostatnost jezika, afirmira se, s druge strane, komunikacija slikama, zvukovima, poetskim sklopovima. Oni omoguÄuju da duÅ”evni i umjetniÄki sadržaji, Äesto ne posve racionalno artikulirani, ipak prijeÄu s Äovjeka na Äovjeka i da se tako dogodi svojevrsna zaobilazna, ali ipak stvarna komunikacija.
Poezija Neve LukiÄ nije ālagana ni lagodna. To nije ni u svojoj složenoj misaonosti ni u kozmiÄkoj strukturiranosti svojeg imaginarija (Äime, donekle, potuÄuje, udaljuje ili barem mijenja svaku konkretnost ili stereotipnu osjeÄajnost) ni u sintagmatskim kombinacijama slika koje ponekad znaju biti na rubu fantazmagoriÄnosti. Upravo to, meÄutim, jezik te poezije Äini sposobnim da, kao u nekoj pustolovini okaÅ”njelog modernizma, govori o ānovoj civilizacijiā, āorbitamaā, āiluzijamaā, āutvarama u magiÄnim kutijamaā, jednom rijeÄju, o proboju u novu, poetsku (nad)zbilju koja i od same pjesniÄke fakture traži osobitu maÅ”tovitost i vjeÅ”tinu. S druge strane, u tome pjesniÅ”tvu postoji i stanovita distanciranost intelektualnog zora, vizualna apstraktnost i pojmovnost, Å”to onemoguÄuje znatniju sadržajno-izraznu anarhiÄnost. U tome ākalkulumuā, operativnoj poetskoj inteligenciji, sadržana je i Nevina metapoetska dimenzija kad ona u trenutku pjesme reflektira nad umjetnoÅ”Äu, vlastitom poezijom i jezikom. Dakle, istodobna maÅ”tovitost, misaonost i metapoetiÄnost odlike su pjesniÅ”tva Neve LukiÄ u zbirci Sjene sjemenki. Ona se u njoj nameÄe kao jedan kvalitetnih i jasno prepoznatljivih mlaÄih pjesniÄkih glasova, ali i kao āsjemenkeā onoga Å”to od nje zasigurno možemo oÄekivati i u sluÄeno zanimljivoj poetskoj buduÄnosti.
Davor Å alat, Poezija