Urbane od A do Ž
[poezija]
prvo izdanje [digitalizacija]
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture i medija republike hrvatske
Zbirku Urbane od A do Ž obilježava uglavnom: iskustvo negativiteta. neuroza, kritičnost i distanciranost, koji se ukazuju u detaljima iz subjektivne egzistencije, važnim i nevažnim fragmentima iz svakodnevice, mučnim ispovijestima, turobnim raspoloženjima, sarkastično-ciničnim tonovima, ali i crvenim tenisicama, biciklu, spasonosnom biciklu, i bicikliranju kao ekspresivnim prispodobama kojima protagonistica nastoji dohvatiti svoj identitet i pronaći utočište izvan kaotičnog svijeta, i pronašla ga je na pravome mjestu – u jeziku, u znanju o jeziku, u zavidnom poznavanju naravi jezika, zadaći jezika i njegovoj težini; u pisanju pjesama. Usredotočenost pak pjesnikinje na vlastito stanje metodično se bilježi i naslovima pjesama: Američka, Benzinska, Doktorska, Ekološka, Građanska, Hipotetska, Iluzorna, Profesorska, Usamljena, Zaljubljena, a zbirku-abecedarij zaključuje Životopisna ili o meni. Pritom se pjesme Maje Urban nameću srdžbom i cinizmom, ironijom i uzastopnim psovkama, ostavljajući nas da procijenimo otkud u pjesmi i pjesnikinji tolika količina prezira, ljutnje i žestine.
Pronaći odgovor na to pitanje – znači uvjeriti se da se radi o pjesnikinji koja je doista nepodmitljiva, nepodrediva, nepotkupljiva u ukazivanju istine o sebi i svijetu koji je okružuje. Ova se nova junakinja našeg vremena ne obraća bez razloga grubo i sebi i drugima, već glasno suprotstavlja zloćudno naraslom licemjerju svijeta, buni se, razgolićujući lažne svetinje, lažne ideale, fiktivne obmane. A to? To je jedna od velikih zadaća pjesništva.
Neda Omrčen, u ime Prosudbenog povjerenstva Hrvatske književne nagrade Grada Karlovca „Zdravko Pucak“ za mlade pjesnike za 2014. godinu
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zbirka pjesama Urbane od A do Ž također je svojevrsni pikarski dnevnik svakodnevnih dogodovština, lutanja urbanim prostorima, sa svagda iskošenim, ponekad rugajućim, ponekad kiselim pogledom na stvarnost koja je svedena na svoju materijalnu, plošnu procesualnost. Biti oporiji i izravniji od stvarnosne oporosti i izravnosti način je na koji pjesnikinja nastoji očuvati neki svoj integritet u toj stvarnosti. Zbog toga je i u izrazu vrlo izravna, slengovska, ponekad psovačka. Persiflira i ismijava agresivnu medijsku frazeologiju i kulturne stereotipe, namjerno se služi posve niskim stilom, motivikom urbane ružnoće, kako bi od nanosa stvarnosnog smeća uopće došla do mogućnosti poetske deautomatizacije. Zaključno, talentirana pjesnička lucidnost koja i u najsirovijoj stvarnosnoj materiji može, makar i uz pomoć snažnog sarkazma, pronaći nov pogled na stvari ujedno je i temeljna kvaliteta zbirke Maje Urban Urbane od A do Ž…
Davor Šalat, Obrazloženje za dodjelu nagradu “Duhovno Hrašće” Maji Urban za zbirku pjesama Urbane od A do Ž