Pred gradom su kosci
[poezija]
drugo, izmijenjeno izdanje
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture i medija republike hrvatske
Kod ÄolakhodžiÄa se priroda, mjestimice izazvana do katastrofiÄnih razmjera, uglavnom nalazi u ofanzivi, viÅ”e ili manje oÄekivanoj rekonkvisti. Vrijeme odnosi prevagu nad prostorom, procesi dugog trajanja nad sinkronijskim vremenom. Neimenovani se, āslobodniā prostori natjeÄu s onima kontaminiranim imenom, kolonizirajuÄom ljudskom nominacijom.
Marko PogaÄar
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ÄolakhodžiÄevu kompleksnu novu knjigu možemo Äitati kao intimnu studiju vremena i prostora koja, prizivajuÄi posljedice militantne politike i ekoloÅ”ke katastrofe, funkcionira kao fantazmagoriÄno upozorenje, u Äijem je tonu i sam naslov. RijeÄ je o zakuÄastoj knjizi koja ostvaruje dojam zagonetke, a mnogobrojnim tekstualnim signalima autor nas upozorava kako je druga knjiga neodvojiva od njegova sjajna prvijenca, zbirke pjesama Na kraju taj vrt (2015.). Å toviÅ”e, zadobiva se dojam da se njegova dva teksta meÄusobno nadopunjuju i prožimaju.
Kristina Å piranec
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Goran ÄolakhodžiÄ i drugom zbirkom dovoljno odstupa od onog Å”to bi predstavljao presek trenutne pesniÄke produkcije u regionu, delujuÄi zaÄudno, sveže i autentiÄno. Pred uljuljkanog Äitaoca postavlja, verovatno ne najbolju pesniÄku zbirku u 2018. godini, ali svakako izazovan i zamrÅ”en zadatak tumaÄenja i joÅ” jedno nestrpljivo oÄekivanje.
SrÄan GagiÄ
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Äitaocima ne može da promakne koliko je ÄolakhodžiÄev izraz uverljiv i snažan, istovremeno i proživljen i distanciran, neobiÄno zreo i disciplinovan. ImajuÄi sve to u vidu, Äini mi se samo joÅ” viÅ”e vrednim hvale to Å”to je autor odluÄio da tako moÄnu stilistiku podredi jednom zahtevnom i, takoreÄi, nepopularnom i ādemodiranomā konceptu, mogavÅ”i da bez poteÅ”koÄa produkuje neÅ”to drugaÄiju verziju prvog ostvarenja, tako trasirajuÄi svoj, veÄ od poÄetka jasno individualizovan, poetski glas. (…) Zbog konstantnog meÅ”anja sve tri vremenske ravni, koje se odvijaju gotovo simultano na inaÄe sasvim bliskim i prepoznatljivim prostorima, nastaje pomenuti utisak zatvorenosti teksta. Ali, da je autor bio eksplicitniji i da je jasnije izveo intimistiÄku, kritiÄku, apokaliptiÄku, ili neku drugu liniju prisutnu u zbirci, Äini mi se da bi ona time samo izgubila na intrigantnosti i kompleksnosti.
Bojan VasiÄ