
Strani gradovi
[proza]
prvo izdanje [digitalizacija]
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture i medija republike hrvatske

Osamnaest priÄa iskazuje suptilnost u osluÅ”kivanju meÄuljudskih odnosa, preciznije trenutaka u kojima je jasno kako su Å”avovi popucali, Äak do mjere u kojoj sve skupa može postati patologijom koja tinja i kad je protagonisti priÄa joÅ” nisu u potpunosti svjesni ili je se ne usude izgovoriti naglas. Upravo u tim malim signalima, slutnjama, promatranjima drugih kako bi se osvijestilo vlastito stanje i naÄinu na koji je to u priÄama prezentirano najbolji su trenuci ovih priÄa. Paralelizam emocija, toÄnije njihova nestanka, kakav je uspostavljen u uvodnoj priÄi āIspod povrÅ”ineā gdje je zahlaÄenje jedne veze predoÄeno užasom druge, primjerice, izveden je na naÄin koji doista otkriva vrsnu pripovjedaÄicu koja uspijeva postiÄi jednak intenzitet emocija bez obzira na to za koju se pripovjednu perspektivu odluÄuje, u 1. ili 3. licu. Bez obzira na to o kakvim je odnosima rijeÄ ā roditelja i djeteta, žene i muža, ljubavnika, Äak i onoga prema vlastitom tijelu ā i radi li se u tim odnosima o nerazumijevanju, usamljenosti u dvoje, bježanju od pravih emocija i potiskivanju krivih, osjeÄaju zarobljenosti ili Äak fiziÄkom nasilju, Zlatar GamberožiÄ uspijeva ispripovijedati punu i teÄnu, na pravi naÄin poentiranu priÄu.
Jagna PogaÄnik, Express
: : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Odgovornost i istina nužne su tematske i strukturalne odrednice onoga Å”to se dogaÄa u Stranim gradovima, Å”to odreÄuje narav priÄa i narav zavrÅ”nog pravorijeka, poante koja se otkriva kao neoÄekivano, neodreÄeno i neizvjesno mjesto. PripovjedaÄ i Äitatelj se nalaze na trusnom tlu, u priÄama o nesigurnosti, o bolnicama, o brakovima i odnosima koje se sastoje od uhodanih rasporeda, protokola i oÄekivanja. Naravno, rijeÄ je o dolasku na svijet, svijet koji tek treba upoznati, svijet u kojem su na pozornici oÄevi i majke, roÄena djeca, posttraumatski obiteljski okoliÅ” koji se nazire u rasterima obiÄaja, rituala, naredbi i ispitivanja. Nerijetko se zbog toga ono Å”to bi trebalo biti autentiÄno i prisno, rastaÄe, nestaje i gubi.
Bol ili odsutnost, traženje vlastite uloge, imenovanje svijeta i vlastite intime ā samo su neka od uporiÅ”ta za Äitanje knjige priÄa Strani gradovi, priÄa britkih i neizvjesnih, razliÄitih i neusporedivihā¦ Uvodni paragraf knjige āstranih gradovaā, preuzet od T. Bernharda, dovoljno je ozbiljan, ciniÄan i toÄan da bismo u priÄama Jelene Zlatar GamberožiÄ potražili i kao Äitatelji vlastito mjesto, vlastitu ulogu ā jezik.
Miroslav MiÄanoviÄ