Treba se kretati
[proza]
prvo izdanje [digitalizacija]
knjiga je objavljena uz financijsku potporu grada zagreba i ministarstva kulture republike hrvatske
Nakon knjiga Dok prelazim asfalt (1988.) i Vrtlar (1994.) KreÅ”imir MiÄanoviÄ potpisuje zbirku priÄa Treba se kretati (2005.). I u njoj slijedi osobnu poetiku slaganja dijelova urbanoga pejzaža kojim prolaze osobe razliÄitih bioritmova Äija se individualna krhkost iznova usustavljuje u naizgled nevezanim razgovorima, sluÄajnim asocijacijama, neobaveznim susretima.
Treba se kretati montaža je pedesetak krhotina gradskoga teksta centripetalno prikupljenih u Å”est kratkih priÄa. Sve se one kreÄu oko onog famoznog pitanja egzistencijalne (ne)moguÄnosti nadvladavanja stereotipa koji se nameÄe subjektu kada prolazi prostorom svoje primarne pripadnosti.
PripovjedaÄevo kretanje razliÄitim prostorima, fragmentarno bilježenje zbivanja, radnji i stanja u gradskom, socijalnom, privatnom, intimnom i virtualnom prostoru otvara moguÄnost susretanja i ābuÄneā komunikacije meÄu likovima kroz koju se otkrivaju razliÄita zbivanja izmeÄu zidova stanova. Na tim se mjestima u naraciju obiÄno uvodi usporavajuÄa recepcijska zamka ā gomilanje opisne fragmentacije iskustava s kojima se likovi susreÄu.
Takvim postupkom priÄe postaju mikroÄipovi kojima se može nadomjestiti dominantni nedostatak kulturne retorike u Å”iremu civilizacijskom krugu. Registriranjem razliÄitih amblema svakodnevne egzistencijalne rutine (ruÄkovi, roÄendani, prisluÅ”kivanja) razotkrivaju se druÅ”tveni identiteti koji projiciraju āiluziju neprozirnostiā teksta/prostora u veÄini priÄa ove zbirke.
MiÄanoviÄev pripovjedaÄ krenuo je dakle iz naizgled jednostavne egzistencijalne simbioze života u dvoje iz priÄe āU muÅ”kom i ženskom druÅ”tvuā kroz āTramvajske razgovoreā u istraživanje i ispisivanje granica prostora teksta i jezika. Autor to Äini u maniri probranih carverovskih kratkih rezova koristeÄi se viÅ”e-manje prepoznatljivim ironiÄno-ludistiÄkim citatnim asocijacijama, zasigurno dobro natopljenim i pažljivo probranim viÅ”estruko složenim reÄenicama. Upravo se uslijed dominacije glagola u njima i zbog silnoga nabrajanja i gomilanja znaÄenja MiÄanoviÄeve sintagme Äine poput namjerno izazvanih naratoloÅ”kih kratkih spojeva s Äitateljskom percepcijom ovih priÄa. To se posebno prepoznaje u onim priÄama koje su montirane od manjih kratkih asocijacija kao Å”to su āLiftomā (koju Äine asocijacije Soba, Brat, Holandez, Zec Valillant, Lift, Iznenadni ruÄak, Copycard, Žlica), potom priÄe āAids aidā, āNoÄ i dan kada smo obranili republikuā i āZajedniÄka sobaā Äiju cjelinu oblikuje Äak petnaest asocijativnih slika.
MiÄanoviÄ kroz naizgled nepovezane dijaloge, kalamljenjem razliÄitih životnihĀ istina i njihovimĀ preslagivanjem propituje joÅ” jedan prostor ā naratoloÅ”ku moguÄnost prelaženja kratke priÄe u romanesknu cjelinu. U njima se autorova spisateljska disciplina slijedi kroz mikrostilske zahvate kojima on pokuÅ”ava pripovjedaÄa i likove āgurnutiā u prostore urbane neuhvatljivosti i nepredvidljivosti.
Zbirka Treba se kretati bljesak je slike Grada Äija Äe jeka odzvanjati u razliÄitom opsegu, s razliÄitom snagom i smislom, ovisno o senzibilitetu njezinih primatelja.
Od Äitatelja se traži da ove priÄe ne doživljavaju kao puki objekt ili kao nadomjestak zbilje nego da primarno pojme njihovu specifiÄnu stvarnost koja se prelijeva i zrcali u urbanom svakodnevlju kojim i sami prolaze.
Helena SabliÄ TomiÄ