05.01.2018. Večernji list

Dražen Šimleša i Nikica Gilić najčitaniji u 2017.

Projekt BEK postoji već šesnaest godina, objavio je 200 knjiga, a 2017. imao je 56 posto više korisnika nego 2016. godine

 

Iza projekta Besplatne elektroničke knjige više je nego uspješna godina, jer je 2017.  bilo 56 posto više korisnika u odnosu na 2016. godinu koji su na svoje uređaje preuzeli petnaest posto više e-knjiga.

Lani je objavljeno i dvanaest novih naslova pa su trenutačno na mrežnim stranicama projekta elektronickeknjige.com dostupna 174 naslova (a do sada ukupno objavljeno čak dvije stotine naslova). Lani je zabilježeno i 280.000 posjetitelja pa je broj ukupnih posjetitelja premašio brojku od dva milijuna posjeta, što znači da i e-knjiga ima svoju publiku, napose ako je besplatna.

Lani su u različitim formatima preuzete rekordne 63.503 besplatne e-knjige, a zabilježeno je i 130.659 čitanja.

 

Pintarić rekorder u prozi

Najčitaniji prozni naslov prošle je godine bio roman „Ljubav je sve“ Krešimira Pintarića pročitan osam tisuća puta, a slijedi ga Marinelina zbirka priča „Pušite li?“ pročitana 4116 puta te prozni zapisi Henryja Davida Thoreaua „Walden“ pročitani 3109 puta.

Najčitaniji je pjesnički naslov zbirka „Tri jeseni“ Ane Ahmatove čitana 4182 puta, a potom slijedi knjiga „Zbogom, fašisti“ Marka Tomaša s 2410 čitanja i „Uzimaj sve što se smiruje“ Ivice Prtenjače s 2395 čitanja.

Najčitaniji publicistički naslov je „Četvrti svjetski rat/Drugačiji svijet je moguć!“ Dražena Šimleše čitan čak 10.418 puta, a iza njega slijede svake godine iznimno visoko rangirani „Mediji, propaganda i sistem“ Noama Chomskog s 9585 čitanja te „Rađanje nacije“ Darka Polšeka s 3385 čitanja.

Najčitaniji esejistički naslovi su „Razumijevanje filma“ Hrvoja Turkovića sa 7940 čitanja, „Hodanje“ Henryja Davida Thoreaua s 5626 čitanja i „Barikade“ Borisa Budena s 3829 čitanja.

Najčitaniji teorijski naslovi su „Filmske vrste i rodovi“ Nikice Gilića s 9935 čitanja, „Strukturalizam, semiotika, metafilmologija“ Hrvoja Turkovića s 2272 čitanja i „Mediji i kultura“ Katarine Peović Vuković s 1680 čitanja.

Projekt BEK postoji već šesnaest godina, a provodi ga Društvo za promicanje književnosti na novim medijima. Među lani objavljenim naslovima šest je zbirki poezije, i to „Riječi kupuju zločine koje ćeš počinit“ Irene Delonge, „Novaljski svjetlopis“ Andriane Škunce, „Era gmazova“ Martine Vidaić, „Na kraju taj vrt“ Gorana Čolakhođžića, „Ostatak svijeta“ Ivice Dikića i „Pucketanja“ Branislava Oblučara.

 

Ugledna domaća imena

U rujnu je objavljen „Doppelganger“ Daše Drndić, „Sloboština Barbie“ Maše Kolanović i „Birali ste broj koji se ne koristi“ Antonije Novaković te „Kao kad progutaš brdo balona“ Zorana Malkoča, „Ovce od gipsa“ Jurice Pavičića i „San žutih zmija“ Ede Popovića.

Denis Derk