Dostupne su besplatne e-knjige: D. Hedla, F. Janeša, J. Pavičića, Ž. Periša, E. Popović i I. Vidaka
S novim proznim naslovima koje potpisuju Drago Hedl, Franjo Janeš, Jurica Pavičić, Želimir Periš, Edo Popović i Ivan Vidak čitateljima je dostupno više od 300 besplatnih domaćih naslova
Zahvaljujući financijskoj podršci Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija RH te Zaklade „Kultura nova“ Društvo za promicanje književnosti na novim medijima [DPKM] objavilo je u okviru projekta Besplatne elektroničke knjige [BEK] (elektronickeknjige.com) ovogodišnji muški prozni blok sa šest naslova suvremenih hrvatskih pisaca: zbirku kratkih priča „Ugljik na suncu“ Ivana Vidaka, novelu „Izvještaj o nesreći“ Jurice Pavičića te romane „Vrijeme seksa u doba nevinosti“ Drage Hedla, „Čerupanje feniksa“ Franje Janeša, „Mima i kvadratura duga“ Želimira Periša i „Lomljenje vjetra“ Ede Popovića.
S novim je naslovima od 334 objavljenih domaćih književnih naslova čitateljima dostupno njih 303, s obzirom da je za 31 objavljeni naslov istekao izdavački ugovor te su shodno tome ti naslovi povučeni iz distribucije.
Muški prozni blok 2024.
Roman „Vrijeme seksa u doba nevinosti“ Drage Hedla može se čitati i kao nastavak „Donjodravske obale“, kao svojevrsna duologija o odrastanju Dade Keniga. U intrigantnoj priči o putovanjima, zabludama i čežnjama, Hedlov roman propituje složenost ljudskih odnosa kao i mogućnost ispravljanja životnih putanja i obnavljanja veza iz prošlosti. Osim toga, otkriva nam i tajanstveni svijet ljubavi i seksa, od onoga koji se brzo zaboravlja do onog koji nas obilježi za cijeli naš život.
„Čerupanje feniksa“ Franje Janeša roman je koji prijateljsku ruku podjednako pruža ljubiteljima avanturističkog, (pseudo)povijesnog i znanstvenofantastičnog romana, a nije zanemariv ni onaj ljubavni sloj, koji se s odmakom priče neminovno razvija. No prije svega u prvi plan izbija njegova satirična nota, pokazujući kako su daleka prošlost, sadašnjost i postapokaliptična budućnost uznemirujuće slični i urnebesno humoristični.
Iako je široj čitateljskoj publici poznat prije svega kao romanopisac, publicist i novinar, Jurica Pavičić ispisao je neke od ponajboljih suvremenih hrvatskih priča, a među njima se ističe, kako kvalitetnom tako i kvantitetom, upravo „Izvještaj o nesreći“, sabirući u sebi autorove najjače adute: kirurški precizno pripovijedanje i duboke a opet nenametljive uvide u ljudske sudbine.
Magnetski privlačna filmična atmosfera, aktualna tematika (dužničko ropstvo, cyber kriminal, nasilje državnog aparata s jedne i mafijaških moćnika s druge strane…), dobro osmišljeni likovi, kao i Periševa programska ambicija da se pozabavi poslovičnim „drugim licem“ Dalmacije s turističkih plakata – urbanim, prljavim i nasilnim – učinili su da „Mima i kvadratura duga“ pored dobre prodaje doživi i respektabilnu kritičku recepciju, piše Dinko Kreho na stranicama portala Booksa.
Kao i prethodni njegovi radovi, i ovdje u „Lomljenju vjetra“ evidentna je Popovićeva stilska odmjerenost i izbrušenost rečenice. Nehoteći, Popović je ovim romanom pokazao da je prvi domaći pisac koji uspješno kanalizira svoje nezadovoljstvo verzijom života koju nam vlast prodaje kao jedinu. Ne gudi o prošlosti, ne veliča svoje gargantuovske podvige iz gostionice, ne drvi romantičarskim Schwärmereiom, a da pritom nije izgubio polet potreban za borbeni pristup recentnoj problematici takozvanog bivanja, piše Dario Grgić na stranicama portala MVinfo.
U izvanredno koncipiranoj zbirci karikaturalno-realističnih priča „Ugljik na suncu“, Ivan Vidak kroz prizmu naizgled običnih ljudi, a s druge strane pijanih, poluludih i teških Panonaca koji se bore sa životnim i ljubavnim neuspjesima, istražuje granice ljudske prirode. Svaka od osam grotesknih i crnohumornih priča, od ubijanja bijesnog kera, klanja debele krmače do pecanja babuški, duboko je ukorijenjena u ono izvorno animalno i divlje u ljudima. „Ugljik na suncu“ nije samo zbirka priča; ona je odraz života u kojemu se svakodnevica pretvara u muljem i alkoholom natopljenu parabolu začinjenu živopisnim jezikom svojih likova.
Novi su naslovi dostupni u četiri najraširenija formata za e-knjige (HTML, ePub, PDF i MOBI), što omogućuje online čitanje i/ili preuzimanje na vlastite uređaje, a time je zajamčeno optimalno čitateljsko iskustvo na svim trenutno postojećim računalnim uređajima, neovisno o dijagonali zaslona na kojima se e-knjige čitaju, kao i mogućnost ispisa na kućnim pisačima.
Internetski projekt BEK nekomercijalni je sustav distribucije književnih djela koji kontinuirano djeluje dulje od 23 godine, probirući najvažnije (višestruko) nagrađivane i prevođene domaće naslove i autore. Osim što je nekomercijalan, projekt je istovremeno i usredotočen na dosezanje što većeg broja čitatelja, jer je „tek knjiga koja je došla do čitatelja i koja se među njima širi predstavlja pravu kulturološku vrijednost za pojedinca i za društvo u cjelini.“ (Blažević, L. [2016] Moć marketinga u knjižnom nakladništvu).
Da projekt uspješno ostvaruje svoje konceptualne postavke najbolje pokazuju sljedeće brojke: u kolovozu 2022. premašena je brojka od pola milijuna preuzetih e-knjiga, a u veljači 2023. premašena je brojka od dva milijuna online čitanja. Dosadašnjih 383 domaćih i prijevodnih naslova čitano je i/ili preuzeto 2.891.861 puta (rujan 2024.), što znači da je u prosjeku po svakom naslovu zabilježeno više od 7.500 čitanja i/ili preuzimanja.
Brižno probranih hrvatskih proznih, pjesničkih i dramskih naslova je 334, dok su njih 187 (56%) pjesničke zbirke koje su čitane i/ili preuzete 947.152 puta (u prosjeku više od 5.000 puta po naslovu). Proznih je naslova 143 (43%), a čitani su i/ili preuzeti 998.719 puta (u prosjeku gotovo 7.000 puta po naslovu). Dramska naslova objavljena su tek četiri (40.362 čitatelja).