Strukturalizam, semiotika, metafilmologija : metodoloÅ”ke rasprave | Hrvoje TurkoviÄ
4. SEMIOTIKA I FILMOLOGIJA
UVOD
Kad se javi neka nova teorijska struja, reakcije na nju pretežno su dvojake. Poneki u novoj teorijskoj struji razabiru nov kut gledanja i nove probleme, te im to otvara plodne teorijske perspektive. PonuÄena teorijska rjeÅ”enja shvaÄaju tek kao radna rjeÅ”enja koja treba podvrÄi provjeri, dotjerivanju, mijenjanju i razradi. KoliÄina nerijeÅ”enih problema i njihova složenost ih ne straÅ”i veÄ potiÄe na zduÅ”niji teorijski rad.
Drugi, meÄutim, pokuÅ”at Äe shvatiti novu teoriju na temelju njenih trenutaÄnih dostignuÄa i teorijskih rjeÅ”enja. Ako su ta rjeÅ”enja na razini dotadaÅ”njeg razmiÅ”ljanja i ako su ponegdje plodna, odat Äe priznanje novoj teoriji. Ali ako to ova nisu i ako su teorijski problemi uglavnom nerijeÅ”eni i empirijski nepoduprti, bit Äe skloni odbaciti novu teorijsku struju kao nekorisnu.
I jedan i drugi pristup je koristan po novu struju. Prvi, jer djelatno razvija njene teorijske moguÄnosti, nastojeÄi je poboljÅ”ati. Drugi, jer svojom skepsom i odmakom britko upozorava na nerijeÅ”ene probleme nove struje i tako ne dozvoljava povrÅ”nost i nesamokritiÄnost koja je ponekad pratilja poÄetnog poleta u formiranju nove teorijske struje.
UvoÄenje semiotiÄke struje u razmiÅ”ljanje o filmu aktiviralo je obje ove reakcije. Semiotika je doista postala zaraznom teorijskom strujom, u koju su se mnogi ukljuÄili, nadahnuti njenim perspektivama. Ali je izazvala i kritiÄke vanjske reakcije u onih koji u postojeÄim semioloÅ”kim radovima nisu uspijevali pronaÄi prihvatljiva i plodna rjeÅ”enja, veÄ samo komplikaciju i programatska preuveliÄavanja.
Premda je diskusija izmeÄu ova dva stava bila implicitna od njihova formiranja, postala je izriÄita a ponegdje i objedinjena tek od nedavno, i to posebno prodorom semiologije na anglosaksonsko podruÄje. Danas, semiologija filma, premda joÅ” uvijek ne posve oformljena, nije viÅ”e u zelenoj mladosti. Iza nje je veÄ petnaestak i viÅ”e godina praktiÄnog teoretiziranja, te ima dovoljno materijala da se na njemu pokuÅ”aju svesti raÄuni, da se pokuÅ”a opÄenito raÅ”Äistiti status semiologije u tradiciji teorije filma. To Äu pokuÅ”at uÄiniti u ovom tekstu.
TIPOVI TEORETIZIRANJA O FILMU
Povratno promatrajuÄi povijest teoretiziranja o filmu, može se razluÄiti nekoliko tendencija. One nisu meÄusobno iskljuÄive nego, Å”toviÅ”e, dosta vezane, ali opet i dovoljno razliÄite i razmjerno neovisne da bi se o njima moglo posebno govoriti.
Korisno je, tako, razlikovati dva globalna trenda u razmiŔljanju o filmu: filozofiju filma i empirijsku teoriju filma ili filmologiju.
Filozofiju filma zanima, kako se to kaže, āsmisao filmaā. Ona raÅ”ÄiÅ”Äava sam pojam filma, kriterije po kojima neku pojavu možemo držati filmskom, a onda i karakteristike koje zadovoljavaju te kriterije.
Filmologiju zanima konkretan korpus filmova i iskustava vezanih uz filmove. Oslanja se pritom na kolokvijalno ustaljeno imenovanje i kulturalno uobiÄajeno prepoznavanje filmova, a svoja shvaÄanja o filmu provjerava na samim filmovima i na gledaocima, služeÄi se znanstveno ustaljenim postupcima.
Svaka od ovih tendencija ima svoje podvrste. U sklopu filozofije filma možemo razlikovati spekulativnu ili opÄu filozofiju filma na jednoj strani, a estetiku filma na drugoj strani. A u sklopu filmologije može se razlikovati eksperimentalna filmologija na jednoj, a istraživaÄka filmologija na drugoj strani.
SEMIOTIKA KAO SPEKULATIVNA FILOZOFIJA
Semiotika se javila kao nova spekulativna teorija filma, kao nova opÄa filozofija filma. Na pitanje: āÅ to je to film?ā, odgovorila je: āFilm je znakovna pojavaā, āFilm je poseban znakovni sistemā. Spekulativne a i znanstvene praktiÄke posljedice ovoga bile su dalekosežne.
U prvom redu, ovakav odgovor uveo je spekulativnu teoriju filma u posve nov spekulativni kontekst: u kontekst opÄe teorije o znakovima i znakovnim pojavama, odnosno u kontekst opÄe teorije o komunikacijskim sistemima. Time je otvorio nove moguÄnosti za razmiÅ”ljanja o filmu, nove probleme, nove naglaske. Ali i nova spekulativna iskustva, jer je omoguÄio da se, preko opÄe semiotike, razmiÅ”ljanje o filmu na nov sustavan naÄin poveže s razmiÅ”ljanjima ne samo o drugim umjetnostima, veÄ i o drugim znakovnim, komunikacijskim sistemima. TakoÄer, sve discipline na koje se opÄa semiotika oslanja pri svojem konstituiranju i razvoju (a bile su to spoznajna teorija, logika, filozofija znanosti, lingvistika, a potom i teorija književnosti, teorija slikarstva, glazbe, pa teorija informacija, kibernetika, istraživanja artificijelne inteligencije, etologija i dr.), postale su discipline u Äijem se kontekstu trebala osoviti i nova spekulacija o prirodi filma.
Koliko god su prvi pokuÅ”aji semiotiÄkog razmiÅ”ljanja o filmu bili u mehaniÄkom analogijskom prenoÅ”enju opÄe semiotiÄkog, a osobito lingvistiÄkog modela na film, polagano se iskristaliziralo shvaÄanje da se tzv. āsemiologija filmaā ne sastoji samo od primjene drugdje zgotovljenih shvaÄanja, veÄ da ta shvaÄanja treba provjeriti na primjeru filma i revidirati tako da bi se mogla prikladno primijeniti i na film. Ono Å”to opÄu semiotiku Äini opÄom nije dominacija jednog posebnog (lingvistiÄkog) modela koji se primjenjuje na sve i sva, veÄ izgradnja modela koji Äe biti dovoljno metodoloÅ”ki opÄenit da obuhvati sve razliÄite posebnosti Å”to postoje meÄu znakovnim sistemima. U tom se smislu kreÄu i zakljuÄci Paula Garvina (1977).
SEMIOTIKA KAO EPISTEMOLOGIJA FILMA
SemiotiÄki odgovor na pitanje āÅ to je filmā jest ontoloÅ”ki, ali s epistemoloÅ”kim posljedicama. Naime, time Å”to kažemo da je film komunikacijski fenomen, odreÄujemo mu ontoloÅ”ki status: kažemo da film, premda jest pojava iz naÅ”e okoline, nije to na isti naÄin kao i veÄina drugih, veÄ ima posebnu službu koja obuhvaÄa i poseban izriÄit odnos prema drugim pojavama okoline. Ta posebna služba je komunikacijska, a odnos je spoznajni odnos, epistemoloÅ”ki odnos. To jest, jedna od funkcija komuniciranja jest spoznajna funkcija, i film kao komunikacijsko sredstvo jest, dakle, i spoznajno sredstvo. Ta spoznajna, epistemoloÅ”ka, funkcija filma specificira njegov ontoloÅ”ki status: film je ontoloÅ”ki specifiÄan jer je epistemoloÅ”ko sredstvo. Kad kažemo da je film znakovni fenomen, kažemo zapravo da je on epistemoloÅ”ko sredstvo i da je osnovna funkcija filma znaÄenjska, spoznajna, u najÅ”irem smislu te rijeÄi.
SEMIOTIKA KAO METODOLOGIJA
Ova epistemoloÅ”ko-ontoloÅ”ka odredba filma ima i svoje metodoloÅ”ke posljedice, tj. ona odreÄuje kako poimati teoriju filma, njenu službu i njene postupke.
Film se, naime, po gornjoj odredbi izraÄuje kako bi utjecao na spoznaju, na gledaoÄevu spoznajnu reakciju, na recepciju. Reakcija, njen tip, kriterij je svakog relevantnog opisa samog filma, ona je iskustveno, empirijsko polaziÅ”te za svako teorijsko istraživanje filma. Kako su te reakcije izazvane samim znaÄajkama filma i njihovim poretkom, strukturom, teorijski put koji postulira semiotika ide od specificiranja recepcijskih reakcija ka onoj strukturi znaÄajka koje izazivaju dane reakcije.
Teorijska metoda koju postulira semiotika jest, dakle, s jedne strane strukturalna. To jest, traga se za strukturom relevantnih znaÄajki u samim filmovima. Nije zato neoÄekivano Å”to se semiotika otprva javlja pod ruku sa strukturalizmom, tj. s metodoloÅ”kom strujom koja postulira da pojave Å”to se teorijski prouÄavaju treba uzimati kao strukture, cjeline u kojima su dijelovi i meÄusobno stabilnim odnosima i koje odreÄuju upravo ti odnosi a ne pojedinaÄni dijelovi.
MeÄutim, kako su strukturalne znaÄajke filma semiotici važne samo onoliko koliko ispunjavaju svoju recepcijsku, spoznajnu funkciju, to se svaka strukturalna analiza provodi s funkcionalnog stajaliÅ”ta, s recepcijsko-funkcionalnog. Ovaj aspekt, premda skrovito prisutan otpoÄetka, nije odmah uoÄen i prve verzije i strukturalizma i semiotiÄkih razmatranja težile su svojevrsnom imanentizmu, tj. zanemarivanju razmatranja opÄih funkcija filmskih (i drugaÄijih) struktura. Ali, kako su se metodoloÅ”ke implikacije semiotike razbistravale, tako je postajalo sve jasnije da se strukturi ne može prilaziti relevantno bez uzimanja u obzir njene funkcije. Imanentni strukturalizam korigiran je funkcionalno-strukturalnim pristupom.
TakoÄer, recepcija nije uvjetovana samo filmom, veÄ i tzv. iskustvom promatraÄa, a to je kulturalno oblikovano. Specificiranje recepcije povlaÄi zato s jedne strane Å”ire epistemoloÅ”ko razmatranje svake recepcije, a s druge strane kulturoloÅ”ke odrednice pod kojima se formiraju razliÄiti oblici spoznaje, odnosno razliÄiti oblici filmske epistemoloÅ”ke prakse. Zato nije dugo trebalo da se u sklopu opÄe semiologije postulira disciplina tzv. semiotike kulture, kulturoloÅ”kog pristupa semiotiÄkim problemima. KulturoloÅ”ki pristup pokazuje se tako od velike važnosti i pri strukturalnim analizama samog filma, a neodvojiv od funkcionalnih analiza.
BuduÄi da je ovakvim razmatranjima semiotika uvela pravu metodoloÅ”ku reviziju u tradicionalnu teoriju filma, ona je i navela na izriÄitija razmiÅ”ljanja i o oblicima teoretiziranja o filmu, o kritici filma i povijesti filma, i potakla filmsku teoriju na samorefleksiju dotada nepoznatu u povijesti misli o filmu. Zapravo, i ovakva razmatranja kakva ovdje predoÄavamo i kakva Äemo i dalje razvijati ne bi bila moguÄa da nije bilo semiologije da na njih potakne, jer rijeÄ je zapravo o izrazito metodoloÅ”koj raspravi.
SEMIOTIKA I FILMSKA ESTETIKA
SemiotiÄki spekulativni odgovori izmijenili su popriliÄno odnos prema filozofskoj poddisciplini tradicionalne filmske teorije, prema estetici.
Ako je film primarno znakovna, komunikacijska pojava, onda njegovo umjetniÄko krilo, ili umjetniÄka funkcija, jest tek jedna epistemoloÅ”ka podfunkcija meÄu ostalim, nikako jedina, niti znanstveno najvažnija, premda je kulturalno bila dugo dominantna i isticana kao reprezentativna. Sa stajaliÅ”ta semiotiÄkog pristupa, estetsko se teoretiziranje o filmu pokazivalo ograniÄavajuÄe, jednostrano, jer je sužavalo interes samo na umjetniÄku funkciju uz zanemarivanje svih ostalih. A sa svojim implicitnim normativizmom, koji je dodatno selektirao o kojim Äe se crtama filma govoriti a o kojima ne, estetiÄka su se stajaliÅ”ta pokazivala izrazito dogmatskim u usporedbi sa semiotiÄkim. Semiologija je, zato, veÄ u svom prvom nastupu, kod Christiana Metza (usp. Metz 1975) oÅ”tro napala normativizam tradicionalne filmske teorije i odredila da predmet teoretiziranja nisu samo āumjetniÄki filmoviā, niti samo ādobri umjetniÄki filmoviā, veÄ svi raspoloživi filmovi, bez obzira da li se drže umjetniÄkim ili ne, uspjelim ili neuspjelim. DoduÅ”e, Metz je i sam posveÄivao pažnju gotovo iskljuÄivo igranom filmu kojemu je tradicionalna estetika posveÄivala najveÄu pažnju, ali Metzov ograniÄen interes nije i nužno interes drugih semiotiÄara, te se tako znanstvena pažnja proÅ”irila na sve tipove filmova. Unutar semiotike, odnosno njome potaknuto, pojavila se distinkcija izmeÄu znanstvenog pristupa (deskriptivnog, nenormativnog) i estetskog (normativnog, ideoloÅ”ki usmjerenog) i poseglo se za preispitivanjem tradicije filmskog razmiÅ”ljanja u tim odrednicama (za ovo usporedi Tudor 1979).
Premda je ovim razgraniÄenjem i odbijanjem normativnosti estetike pitanje āumjetnostiā ostalo privremeno zabaÄeno, nije to bilo konaÄno. Naime, buduÄi da je umjetniÄka funkcija prisutna i važna, ni semiotiÄko razmatranje ne može mimoiÄi pitanje po Äemu se odreÄen tip filmova drži umjetniÄkim a drugi ne.
Å toviÅ”e, dovodeÄi pitanje umjetnosti u kontekst opÄe semiotike, tj. drugih znakovnih sistema, meÄu kojima se takoÄer javlja umjetniÄka funkcija, semiotika je unaprijed osigurala spekulativno ÄvrÅ”Äe tlo za odreÄenje āumjetnostā no Å”to je to bilo tradicionalno oslanjanje na nejasnu āosjeÄajnostā, ādoživljajā, odnosno na idealizirane pojmove āljepoteā i āuzviÅ”enostiā. Pitanje o tome po Äemu je neki film umjetniÄki, pretvorilo se u pitanje o āumjetniÄkojā ili āestetskojā funkciji (usp. MakaÄovski 1978, Lotman 1976b). Kako su funkcije kulturalno oblikovane, to se pitanje pokazalo kulturoloÅ”kim, podreÄeno povijesnim razmatranjima. Nema, po ovome, apriornih struktura Å”to bi bile umjetniÄke, veÄ u odreÄenim okolnostima neke strukturalne estetske funkcije, a ta se funkcija odreÄuje epistemoloÅ”ko-kulturoloÅ”ki.
Daleko od toga da bi zanemarivala pitanja, semiotika ih je, barem potencijalno ako ne posvuda, postavila razgraniÄenije i preciznije, omoguÄavajuÄi i takav tip odgovora: razgraniÄeniji, precizniji, povjesniji.
SEMIOTIKA I EMPIRIJSKA ISTRAŽIVANJA
Svojim epistemoloŔkim odgovorom na ontoloŔko pitanje o filmu, semiotika je dala temelje za pravu renesansu empirizma u filmskoj teoriji, premda do te renesanse joŔ nije pravo doŔlo.
Ne samo da je utvrdila recepciju kao temelj, veÄ i vezanost recepcije uz strukturalne znaÄajke filma. Predmet filmologije je, po semiotici, gledalaÄko iskustvo potaknuto strukturama filmskog djela. Razjasniti iskustvo (ādoživljaj filmaā) ne može se bez analize onih strukturnih znaÄajki filma koje doprinose formiranju tog iskustva, ali se ni strukturu ne da analizirati bez oslanjanja na iskustvo koje ta struktura proizvodi.
Sa semioloÅ”kog stajaliÅ”ta je, dakle, svaÄije osobno iskustvo relevantno i može poslužiti kao polaziÅ”te za znanstvenu analizu. Ali, ono je znanstveno relevantno tek ukoliko ga povežemo sa strukturama samog filma i provjerimo na reakcijama drugih gledalaca. Semiotika je tako izbjegla opasnost āsubjektivizmaā u koji je tradicionalna estetika tako lako zapadala polazeÄi od āestetskog doživljajaā, odnosno od ābiheviorizmaā, koji zanemaruje važnost gledalaÄke reakcije odnosno strukturu te reakcije, odnosno strukturu te reakcije, a sve u težnji za objektivnoÅ”Äu.
K tome, semiologija je, takvim razmatranjima, naglasila važnost iskustva i time potakla na empirizam. Empirizam je bio takoÄer potaknut otporom prema estetiÄkom normativizmu, Å”to smo veÄ analizirali. SemiotiÄari, u polemici s estetiÄkom tradicijom, a tragajuÄi za estetiÄki neutralnim analizama naglasili su važnost empirijske tradicije filmske teorije, tj. važnost razliÄitih āzanatskih priruÄnikaā o kojima je veÄ bilo rijeÄi (usp. Metz, 1978). S druge strane, utjecaj strukturalizma, posebno onog lingvistiÄkog i antropoloÅ”kog, postavio je ideale taksonomske obrade danog znanstvenog podruÄja i empirijskog istraživanja izabranog podruÄja i time uveo empirijsko-istraživaÄke ideale u sferu filmske teorije.
MeÄutim, izmeÄu semiotike i empirijskog istraživanja nema izravne veze i utjecaj semiotike na empiriju viÅ”e je metodoloÅ”ki nego teorijski. Naime, i inaÄe u znanosti izmeÄu epistemoloÅ”kih kategorija i konkretne pojave koju treba empirijski opisivati postoji kao posrednik specifiÄna empirijska teorija danog podruÄja, s posebnim tehniÄkim aparatom prilagoÄenim pojedinaÄnim empirijskim problemima. Tako se, na primjer, izmeÄu epistemologije jezika i samog istraživanja jezika javlja lingvistika kao poseban posredovatelj. Ovo, dakako, važi i za odnos izmeÄu semiotiÄko-epistemoloÅ”kih razmatranja o filmu i samog istraživanja filma: tu se kao posrednik javlja posebna filmska teorija, filmologija, empirijska teorija filma, sa svojim specifiÄnim terminoloÅ”kim aparatom prikladnim i prilagoÄenim za prouÄavanje posebnih, konkretnih filmskih pojava. Taj je aparat izgraÄen dugom tradicijom govora o āzanatskim pitanjimaā, i filmologija ne može a da se na njega ne oslanja. Neposredovana primjena semiotiÄkog nazivlja na konkretne empirijske probleme filma raÄa neskladnoÅ”Äu, nespecifiÄnim odredbama koje viÅ”e zamuÄuju sliku nego Å”to je teorijski raÅ”ÄiÅ”Äuju.
I tako, suvremena empirijska grana filmologije ne mora ni na koji naÄin biti deklarativno povezana sa semiotikom, ali se ona pri tome itekako može oslanjati na epistemoloÅ”ke dobitke od semiotiÄkog pristupa.
SEMIOTIKA I DISCIPLINARNO RAZGRANIÄAVANJE TEORIJE FILMA
Utjecaj i koristi od semiotike oÄito nisu svagdje izravne, niti jednako važne. Dok je ponegdje semiotika izravno promijenila opÄe stanje spoznaja i pojavila se kao nezaobilazna teorijska struja, drugdje je viÅ”e pomogla stvaranju povoljne atmosfere za samostalan i izriÄit razvoj filmoloÅ”kih disciplina bez nekih vidljivih tragova āsemiologijeā u njima.
Dat Äu ovdje grubi pregled disciplina koje su se izbistrile zahvaljujuÄi utjecaju semiotike.
Po prirodi svojih odgovora, kako smo vidjeli, semiotika je od odluÄne važnosti po epistemoloÅ”ka razmiÅ”ljanja o filmu. Uvijek je bio osnovni zadatak filozofije filma da odredi film u odnosu spram drugih umjetnosti. Semiotika je, kako smo vidjeli, taj zadatak formulirala kao odreÄivanje filma kao tipa komuniciranja meÄu drugim tipovima komuniciranja. Time je potakla na izriÄito razvijanje posebnog disciplinarnog podruÄja koje bismo mogli nazvati semiotiÄkom tipologijom, ili tradicionalnije, opÄom teorijom medija. OpÄa semiotika pokuÅ”ava dati jedinstven teorijski okvir Å”to Äe omoguÄiti specificiranje svih posebnih tipova komuniciranja. To su nastojali uÄiniti i Morris, i Langer, i Eco i sovjetski semiotiÄari. NajviÅ”e je, Äini se, u tom pravcu uÄinio Nelson Goodman (1968).
Kao epistemoloÅ”ka poddisciplina ovog opÄeg razmatranja o tipovima komuniciranja, može se smatrati teorija prikazivanja, tj. teorija o mimetiÄkoj, ikoniÄkoj prirodi nekih oblika komuniciranja. Na nju, osim semiotike, joÅ” snažno utjeÄe i tzv. kognitivna psihologija, osobito ona koja se bavi problemima tzv. artificijelne inteligencije.
Drugo podruÄje na kojem semiotika izravno koristi jest podruÄje retorike, stilistike, a to je baÅ” podruÄje na kojem je tradicionalna filmska estetika gospodarila. Naime, semiotiÄki interes za stabilne i konvencionalizirane znakove oživio je inaÄe zapuÅ”tena, razmatranja o stilistiÄkim figurama. Pokazalo se da, zapravo, pitanja koja su se u tradicionalnoj estetici držala āpitanjima medijske prirode filmaā i nisu drugo do pitanja o retoriÄkim postupcima i figurama. Ovo je olakÅ”alo jasnije razdvajanje stilistiÄkih problema od āmedijskihā, tj. opÄekomunikacijskih, i upravo je u tom razdvajanju izravni utjecaj i korist od semiotike po filmologiju najveÄi.
TakoÄer, kako je semiotiÄki pristup, kombiniran sa strukturalnim, pokazao intenzivnije zanimanje za globalne postojane strukture, to se, zahvaljujuÄi Proppu i LĆ©vi-Straussu, javilo formalizirano prouÄavanje struktura naracije, pod nazivom narativika. Semiotika je, takoÄer, potakla interes za svako organiziranje veÄih cjelina, bilo da je rijeÄ o narativnim cjelinama ili nenarativnim, raspravljaÄkim, deskriptivnim. Disciplina koja se tome posveÄuje nazvana je analizom diskursa (analizom izlaganja). U primjeni na film ova su razmatranja kapitalna novina. U centar su teorijskog interesa time uvedeni problemi koji su u tradicionalnom teoretiziranju ostavljani kao marginalni, jer su se odnosili ā tvrdilo se ā na filmu strane, literarne elemente, i obraÄivali su se tek u scenaristiÄkim priruÄnicima.
Tradicionalno najformiranija teorija montaže se, u tom kontekstu, pokazuje kao poddisciplina analize diskursa, i to kao ona koja se bavi pitanjem kohezije diskursa na prijelazima od kadra na kadar. Na ovom polju, buduÄi da je u pitanju veÄ empirijsko podruÄje, semiotika je od najmanje koristi, osim kao opÄi poticatelj. Nekakva āsemiotiÄka teorija montažeā je npr. nezamisliva (i Metzova āvelika sintagmatikaā nije ni po Äemu viÅ”e āsemiotiÄkaā no Å”to je āsemiotiÄkaā Arnheimova klasifikacija montaže, koja uopÄe nije semiotiÄka ā usp. Metz 1973, Arnheim 1962).
KulturoloÅ”ki aspekt, koji je semiotika vrlo brzo povukla za sobom, stvorio je plodno tlo za razvoj joÅ” nekih disciplina. Jedna je teorija recepcije, posebno ona koja se bavi epistemoloÅ”kim strukturama, a posebno ona koja se bavi socioloÅ”kom strukturom primanja priopÄenja. EpistemoloÅ”ka teorija recepcije, zato Å”to je bitna po ukupno razmiÅ”ljanje o filmu, može se pokazati odluÄujuÄom pri stvaranju temelja za sistematizaciju filmoloÅ”kih problema i disciplina uzetih u njihovoj sveukupnosti.
Druga disciplina koju je potaknula kulturoloÅ”ka linija u semiotici jest tzv. tipologija kultura, prouÄavanje razliÄitih tipova kultura i njihovog povijesnog smjenjivanja. Ovo se pokazuje od izravne važnosti po povijesno prouÄavanje filma. Umjesto da se povijest filma shvaÄa kao uniformiran razvoj, u kojem se prosto gomilaju postupci i znanja, tipologija kulture postulira da su razliÄita razdoblja u razvoja filma zapravo svojevrsne posebne kulture (ili potkulture), svoje tipske samostalnosti, i da ih u njihovoj unutarnjoj samostalnosti i strukturi treba i promatrati. Povijesni ārazvojā se, po tipolozima, sastoji zapravo u smjeni razliÄitih kulturalnih tipova, i zadatak povjesniÄara se sastoji u empirijskim istraživanjima tih tipova i zakonomjernosti njihove smjene. RijeÄ je, dakle, o tipoloÅ”koj povijesti filma, kod koje strukturalna prouÄavanja filma idu pod ruku s prouÄavanjem opÄih tipova kultura i supkultura. I ovo je posve nova disciplina, nepostojeÄa u dosadaÅ”njem povijesnom prouÄavanju filma.
ZAKLJUÄAK
Äitatelju je vjerojatno do sada viÅ”e nego jasno da je moja analiza odnosa semiologije i filmologije bila āunutarnjaā, daleko viÅ”e posveÄena perspektivama i dobicima koje je semiologija donijela, nego pionirskim poteÅ”koÄama i petljavinama u koje su se pojedini semiolozi i pojedinaÄne rasprave upale.
Petljavine nisu male i ne mogu se zanemariti. Ali one su u procesu raspetljavanja.
Na primjer, pionirsko Metzovo nametanje lingvistiÄkog modela filmu doživjelo je oÅ”tre kritike i revizije meÄu samim semiotiÄarima, a i kod samog kasnijeg Metza.
Premda se semioloÅ”ka razmiÅ”ljanja joÅ” i danas pokazuju tek kao projekt, manifest, ipak je sve viÅ”e empirijskih istraživanja. Naglo jaÄanje univerzitetske nastave jamÄi da Äe ih biti daleko viÅ”e i da prognoza empirijske renesanse u filmskoj teoriji nije gatanje, nego utemeljeno predviÄanje zakonomjernog razvoja. U empirijskom prouÄavanju, mnoge Äe fiktivne diskusije otpasti, biti zaboravljene kao empirijski irelevantne, a epistemoloÅ”ki i metodoloÅ”ki problemi koji su sada u glavnini pažnje, pretrpjet Äe provjeru i reviziju u empirijskoj znanstvenoj praksi.
TakoÄer, stanoviti scijentistiÄki misticizam koji je semiotika unijela u filmsku teoriju, osobito time Å”to je umnožavala neobiÄne termine bez jasne teorijske funkcije, tek je djeÄja bolest svake teorije, osobite pomodne teorije, i možemo biti sigurni da Äe je ozbiljniji teoretiÄara lako preboljeti.
Semiotika se, kao imenovan i jasno ograniÄen teorijski i metodoloÅ”ki pravac, može i rasplinuti u buduÄem teoretiziranju u niz konkretnih disciplina, ali u takvu Äe sluÄaju ostati zabilježena kao nezaobilazan povijesni katalizator u formiranju moderne filmologije.
(1981.)
Sadržaj
PredgovorI. STRUKTURALISTIÄKA METAFILMOLOGIJA
1. Napomene o filmologiji
2. HeuristiÄki uvod u teoriju medijskog opisa filma
3. Filmska pravila i sloboda stvaralaŔtva
4. Semiotika i filmologija
5. EstetiÄki purizam
6. Empirijska filmologija
II. ZNAKOVNOST, ZNAK, KOMUNIKACIJA I FILM
7. Napomene o āanalogijskojā i āmotiviranojā naravi filmskog znaka
8. Tri terminoloŔke vježbe
9. Greenleejeva analiza znakovnosti
10. Znak i film ili kako analizirati film
11. Komunikacijski model filmskog procesa
12. Pojmovna razgraniÄenja
(kontinuitet i diskontinuitet, kompaktnost i diskretnost, razabirljivost i nerazabirljivost, analognost i digitalnost)
Napomene o tekstovima
Bibliografija
Impresum