Strukturalizam, semiotika, metafilmologija : metodoloÅ”ke rasprave | Hrvoje TurkoviÄ
PREDGOVOR
U ovoj zbirci rasprava teme su ponekad vrlo raznovrsne, ali uvijek srodne, izviruÄi iz jedinstvenog nastojanja: da se razumije sam posao teoretiÄarev, da se razviju predodžbe o neiskoriÅ”tenim ili nedovoljno iskoriÅ”tenim moguÄnostima teoretiziranja. Kako je ova metateorijska, metafilmoloÅ”ka, metodoloÅ”ka orijentacija dijelom potaknuta posebnom teorijskom strujom u suvremenom razmiÅ”ljanju o druÅ”tvenim pojava i filmu meÄu njima ā strukturalizmom i semiotikom, ove se rasprave bave i posebnim problemima strukturalistiÄkog pristupa i semiotike. Knjiga je zato i podijeljena prema dominantnoj temi, na dva dijela: u prvom se pretežno raspravljaju pitanja vezana uz prirodu teoretiziranja, a u drugom ezoteriÄna pitanja vezana uz teoriju o znakovima.
* * *
Ovo metodoloÅ”ko opredjeljenje nije sluÄajno. Kad sam se, nakon viÅ”egodiÅ”njeg kontinuiranog kritiÄarskog i esejistiÄkog praÄenja filmske produkcije, ponovo sustavnije posvetio teorijskim problemima, suoÄio sam se s teÅ”koÄama da se snaÄem meÄu strategijama teorijskog miÅ”ljenja. Osjetio sam da mi nedostaju posebne misaone vjeÅ”tine potrebne da bi se teoretiziralo, a one su bile, to sam itekako osjetio, znatno razliÄite od vjeÅ”tina kritiÄarskog ili esejistiÄkog razmiÅ”ljanja i pisanja. Drugo, tradicionalno teoretiziranje nije mi se Äinilo dovoljnim, nije mi se Äinilo da valjano dira probleme koji su me muÄili. A nije mi pomagalo ni u metodoloÅ”kom pogledu, jer je ono slabo bilo svjesno svojih teorijskih postupaka, alternativnih moguÄnosti. S ovako izoÅ”trenom metodoloÅ”kom svijeÅ”Äu, nezadovoljstvom sa svojim vlastitim vjeÅ”tinama i s teorijskim nasljeÄem, suoÄio sam se s novim, semiotiÄkim, pokuÅ”ajima razmiÅ”ljanja o filmu. Ona su mi se uÄinila krajnje nezgrapna, teorijski klimava, ali puna otvorenih moguÄnosti da se misli na drugaÄiji, teorijsko samosvjesniji naÄin, a i da se filmska teorija poveže s metodoloÅ”kim spoznajama iz drugih znanosti (lingvistike, filozofije znanosti, književne teorije i drugih). Sve me je to natjeralo da se izriÄitije i sustavnije pozabavim metodoloÅ”kom literaturom (filozofijom znanosti, odnosno metodoloÅ”kim raspravama u nizu posebnih znanosti: lingvistici, sociologiji, teoriji književnosti, psihologiji, fizici, biologiji i drugim) i da to sve provjeravam na primjerima tradicionalnog i suvremenog teoretiziranja o filmu.
Taj metodoloÅ”ki rad nije podrazumijevao samo Äitanje, veÄ i aktivno razmiÅ”ljanje i pisanje: rezultat su rasprave ovdje objavljene. One su nastajale u rasponu od jedno desetak godina. Zato Å”to su posljedica rada na skupu vezanih problema, te rasprave dokumentiraju i promjene u razmiÅ”ljanju, u formulacijama i pitanja i rjeÅ”enja. Problemi se ponekad ponavljaju, ali zato da bi se preformulirali ili stavili u novi kontekst razmiÅ”ljanja. Ponekad su krajnje razliÄiti, ali svejedno pokrivaju tek razliÄite dijelove istog problemskog podruÄja. Kako bi Äitatelj lakÅ”e pratio razvoj stavova i istraživanja, tekstovi su u svakom od dva opÄa bloka poredani redom nastanka i objavljivanja.
* * *
Tekstovi su, premda motivirani istim opÄim ciljem, nastajali razliÄitim povodima i pisani u razliÄite neposredne svrhe, pa zato variraju od popularizatorski, didaktiÄki pisanih tekstova (āNapomene o filmologijiā), preko opÄih pregleda (āSemiotika i filmologijaā), sve do krajnje ezoteriÄnih tekstova (āTri terminoloÅ”ke vježbeā) kojima je prvi cilj bio da discipliniram sam sebe, da iskuÅ”am stanovite formalizirane oblike razmiÅ”ljanja i pisanja i da sam sebi pojasnim pojmove, ne brinuÄi pritom mnogo o laiku. Ponekad smo sami sebi dovoljni predstavnici i zastupnici kriterija naÅ”e vlastite druÅ”tvene sredine, i ako zadovoljimo svoje kriterije, sva je prilika da Äemo time ujedno zadovoljiti i kriterije bar neke kulturne grupe.
MeÄutim, bilo da je rijeÄ o didaktiÄkim tekstovima bilo o krajnje ezoteriÄnim tekstovima, veÄina rasprava neÄe biti nimalo laka literatura za veÄinu Äitatelja. VeÄ se razabire da su problemi dosta struÄni: važni pretežno onima koji se veÄ bave teorijom ili bar sustavno prate teorijsko pisanje, te su naviknuti na formalizirano (āsuhoparnoā) teorijsko pisanje i sroÄeni s veÄinom problema Å”to se dodiruju u tekstovima. Da bih Äitatelja veÄ naslovom na koricama upozorio na struÄnu, pa otuda i ezoteriÄnu, usmjerenost knjige, odluÄio sam se za zastraÅ”ujuÄi naslov pun misterioznih tuÄica slabo ili nimalo poznatih laiku, ali orijentacijski preciznih za teoretiÄara specijalistu.
* * *
BuduÄi da u nas najÄeÅ”Äe treba pravdati filmsku teoriju Å”to uopÄe postoji (usporedi tekst āNapomene o filmologijiā), potrebno je tim viÅ”e opravdati i postojanje ezoteriÄnih tekstova one vrste u koju spadaju i ovdje objavljeni. Naime, opÄi je i stalni zahtjev da svi tekstovi budu pisani tako āda ih veÄina razumijeā, inaÄe da ih nema nikakva smisla pisati i objavljivati. Korijeni takvom zahtjevu leže u prosvjetiteljstvu, a Äini se da mnogi joÅ” i danas veÄinu znanstvenog rada drže prosvjetiteljskim poslom (o socijalnim implikacijama prosvjetiteljstva neÅ”to je viÅ”e reÄeno u eseju āEstetiÄki purizamā).
Zahtijevati od svakog teksta da ga āveÄina razumijeā nerazumno je. Tekstova ima razliÄitih vrsta i raznih namjena. Ima namijenjenih svima koje zanima film, a to su, na primjer, informacije o novosnimljenim filmovima, o filmovima na repertoaru kina i sliÄno. Ima tekstova namijenjenih onima koji žele provjeriti svoje vrijednosne stavove o filmovima, svoje razumijevanje filma, a tome su namijenjene recenzije o filmovima, estetiÄki eseji o filmu, i sliÄno. Ali ima tekstova koji se obraÄaju struÄnjacima na podruÄju filma i Å”ire filmske kulture i koji žele unaprijediti njihov, struÄni, posao. U ove potonje spadaju razliÄite rasprave o specijalistiÄkim problemima filmske proizvodnje, ali i rasprave namijenjene kritiÄarima i teoretiÄarima koji se specijalistiÄki posveÄuju filmu, a koji razmiÅ”ljaju o svojem poslu ā i to su upravo filmoloÅ”ke rasprave i metodoloÅ”ke rasprave kakve se mogu sresti u ovoj knjizi.
Svaki od ovih tipova tekstova obraÄa se razliÄitoj publici, razliÄitom interesu (pa i kad je publika ista), i ima razliÄitu svrhu. Kulturna politika prema kojoj bi jedini dopustivi tip tekstova bio onaj razumljiv veÄini bila bi izrazito zaglupljujuÄa, jer bi, po svemu sudeÄi, dozvoljavala samo informacije o filmovima, i tek tu i tamo iskazivanje ponekog vrijednosnog stava o najpopularnijim filmovima.
Obilježje je zrele kulturne sredine da ima potrebu za svom raznovrsnoÅ”Äu bavljenja filmom i toleranciju prema svim tipovima pisanja, poÄevÅ”i od vrlo popularnog, publicistiÄkog, do krajnje ezoteriÄnog, struÄnjaÄkog. StruÄnost je, k tome, neminovni postulat zrele kulture; podjednako struÄnost onih koji proizvode film, struÄnost onih koji barataju filmom, ali i struÄnost onih koji, specijalistiÄki, razmiÅ”ljaju i piÅ”u o filmu. Teoretiziranje je struÄna djelatnost, za nju treba razviti posebne specijalistiÄke vjeÅ”tine, i pisalaÄke i ÄitalaÄke, i zato ono podrazumijeva Å”kolovanog radnika i pripremljenog Äitatelja. A za Äitanje teorijskih tekstova priprema se ā ÄitajuÄi teorijske tekstove. Zato, držim, valja objavljivati i najezoteriÄnije teorijske tekstove, pa ma koliko malo Äitatelja trenutaÄno imali. Postojanje tekstova pruža barem apstraktnu moguÄnost da se na njima uÄi Äitati teorija i prema njima samostalno teoretizirati ā takvi tekstovi tvore nasljeÄe bez kojeg teÅ”ko da može biti napretka na danom podruÄju. Fakultetsko Å”kolovanje je ono koje oÄito pomaže u konstituciji Äitateljstva, proÅ”iruje broj onih koji sudjeluju u teorijskom radu.
* * *
Naravno, i meÄu teorijskim tekstovima mogu se razlikovati popularno pisani tekstovi, oni Å”to se obraÄaju nestruÄnjacima, i temeljni tekstovi koji se obraÄaju struÄnjacima. Ali da ono Å”to popularizacijski tekstovi populariziraju ne bi bile same trivijalnosti (ono Å”to veÄ, viÅ”e-manje, svi znaju), takvi se tekstovi oslanjaju na spoznaje do kojih se dolazi struÄnim, ezoteriÄnim, teorijskim istraživanjem, tj. takozvanim fundamentalnim istraživanjem. Ovo zadnje neÄe napredovati ako ga stalno ograniÄava neznanje laika. Teorijsko istraživanje obiÄno polazi od stanovite razine, pretpostavljajuÄi stanovit stupanj znanja i izobražene razmiÅ”ljalaÄke vjeÅ”tine i discipliniranosti, kako bi se s punom pažnjom moglo posvetiti joÅ” neistraženom, problematiÄnom. Zato fundamentalna istraživanja nije lako pratiti: previÅ”e toga pretpostavljaju. Zadatak je popularizatora Äesto upravo u tome da osvijetle ove pretpostavke, da formulirane spoznaje fundamentalnih istraživanja približe laiku, da mu omoguÄe da shvati problem, shvati pretpostavke, i da shvati važnost rjeÅ”enja. Populariziranje je, stoga, vrlo razliÄit posao od fundamentalnog istraživanja i utoliko niÅ”ta lakÅ”i; drugaÄiji, traži drugaÄije vjeÅ”tine i drugaÄiju koncentraciju. Premda i jedno i drugo može raditi isti Äovjek, rijetko Äe to dvoje raditi u istom dahu. TakoÄer, buduÄi da populariziranje podrazumijeva drugaÄije sposobnosti i drugi tip kreativnosti od fundamentalnih istraživanja, ne znaÄi da Äe dobar fundamentalista biti i dobar popularizator. A ne znaÄi ni da Äe dobar popularizator morati biti i dobar fundamentalista.
* * *
Ovdje objavljene rasprave bile su pretežno sredstvo raÅ”ÄiÅ”Äavanja nekih od fundamentalnih pitanja. ObraÄale su se zato ÄeÅ”Äe drugim specijalistima nego opÄem Äitatelju. Uvijek sam, meÄutim, nastojao da budem koliko mogu jasniji, da dadem primjera za opÄe stavove, kako bi Äitatelj mogao lakÅ”e predoÄiti i primijeniti opÄe stavove na konkretne pojave iskustva. Zato se nadam da Äe onaj koji se potrudi, makar bio i nestruÄnjak, imati dosta pogodnosti da prati izlaganje i provjerava mu valjanost.
* * *
Dvije su osobe bile od posebne važnosti pri nastanku veÄine eseja u ovoj knjizi i njima dugujem izriÄitu zahvalnost. To su DuÅ”an StojanoviÄ i Petar Krelja.
Da nije bilo Äasopisa āFilmske sveskeā i stalnog uredniÄkog poticanja DuÅ”ana StojanoviÄa, velik broj tekstova ovdje objavljenih vjerojatno ne bi bio nikada napisan i Äitav ovaj metodoloÅ”ki i semioloÅ”ki smjer razmiÅ”ljanja ne bi bio toliko razraÄivan, i tako razraÄivan, koliko i kako jest ā imajuÄi sredinu (āFilmske sveskeā) gdje da se ogleda i podrazumijevanog ili izriÄitog sugovornika (DuÅ”an StojanoviÄ) s kojim da se ogleda, ponekad možda i na njegovo ÄuÄenje Å”to se naÅ”ao na polemiÄki protivniÄkom položaju, premda tamo nije namjeravao biti.
I Kreljin uredniÄki poticaj, ohrabrivanje i, Å”toviÅ”e, zaÅ”tita (protiv stalnih prigovora iz redakcije i izvana zbog āezoterizmaā mojih tekstova) omoguÄili su mi da se ogledam u mnogim problemima, iz tjedna u tjedan piÅ”uÄi kratke forme za emisiju āU prvom planu ā danas ā filmā. No, i viÅ”e od toga ā intimna obaveza da opravdam Kreljino uporno povjerenje tjerala me na najveÄu savjesnost, na trud, da usprkos ezoteriÄnosti biranih problema, nastojim zadovoljiti formu radio-priloga: da nastojim pisati Å”to sažetije, ali bez gubitka temeljitosti, uz trud da to bude Å”to preglednije i koliko je moguÄe pristupaÄno. Kako je moja suradnja trajala dovoljno dugo, Äetiri do pet godina, ova samodisciplina duboko je utjecala na opÄi stil mojeg pisanja i miÅ”ljenja, Å”to se odrazilo i na drugim tekstovima .
Dakako, ukoliko Äitatelj ne naÄe osobite pohvale niti za ovakvu metodoloÅ”ku zaokupljenost i razuÄenost kakvu nalazi u ovdje donesenim tekstovima niti za moj stil razmiÅ”ljanja i pisanja, krivica je iskljuÄivo na meni a ne onima koji su osigurali sve uvjete da stvar ispadne najbolje.
U Zagrebu, 1981., 1984.
H. T.
Sadržaj
PredgovorI. STRUKTURALISTIÄKA METAFILMOLOGIJA
1. Napomene o filmologiji
2. HeuristiÄki uvod u teoriju medijskog opisa filma
3. Filmska pravila i sloboda stvaralaŔtva
4. Semiotika i filmologija
5. EstetiÄki purizam
6. Empirijska filmologija
II. ZNAKOVNOST, ZNAK, KOMUNIKACIJA I FILM
7. Napomene o āanalogijskojā i āmotiviranojā naravi filmskog znaka
8. Tri terminoloŔke vježbe
9. Greenleejeva analiza znakovnosti
10. Znak i film ili kako analizirati film
11. Komunikacijski model filmskog procesa
12. Pojmovna razgraniÄenja
(kontinuitet i diskontinuitet, kompaktnost i diskretnost, razabirljivost i nerazabirljivost, analognost i digitalnost)
Napomene o tekstovima
Bibliografija
Impresum