Filmska opredjeljenja | Hrvoje TurkoviÄ
2. NASTUP AUTORSKOG FILMA
retrospektivni pogled
PREVRATNO DESETLJEÄE
Å ezdesete godine bile su razdobljem opÄeg prijeloma i previranja u domaÄoj kinematografiji.
Koncem pedesetih i cijelim tokom Å”ezdesetih godina (tj. negdje od 1957. do 1970-71.) javio se i razvio snažan kritiÄarski pokret koji se manifestirao u Filmu danas, Delu, Filmskoj kulturi, Telegramu, Poletu, Studentskom listu, Vidicima, Susretima, Ekranu, Sineastu…; definitivno se uobliÄio animatorski stil zagrebaÄkih crtanofilmaÅ”a i pedesetih godina postao svjetski poznatim; u amaterskim druÅ”tvima doÅ”lo je do snažnih previranja, uobliÄavanje personalnog i eksperimentalnog filma; a Å”ezdesetih godina i dokumentarizam dobiva na izrazitosti Å”to ga Äini evropski poznatim…
Reakcija igranog cjeloveÄernjeg filma na sve to bila je sporija, Å”to je i razumljivo: igrani cjeloveÄernji film oduvijek se držao reprezentantom kinematografije, gutajuÄi ujedno i ogromne proizvodne kapacitete, te je stoga uvijek bio inertniji od kinematografskih podruÄja privredno i javnosno manje važnih. U cjeloveÄernjem igranom filmu poÄinju se ipak veÄ poÄetkom Å”ezdesetih godina javljati nagovjeÅ”taji drugaÄijih stvaralaÄkih moguÄnosti (pojavom Hladnikova Plesa na kiÅ”i, PetroviÄevih Dvoje i omnibusa Kapi, vode, ratnici), da bi se polovica Å”ezdesetih godina pokazala prijelomnom. Od 1965. nadalje javlja se toliki broj drugaÄijih filmova da odmah postaje jasno da se radi o prijelomnom filmskom pokretu.
Pojavile su se dvije najsnažnije stvaralaÄke liÄnosti jugoslavenskih kinematografija: DuÅ”an Makavejev i Živojin PavloviÄ. Svoje su izrazito stilsko opredjeljenje uobliÄili PuriÅ”a ÄorÄeviÄa, Aleksandar PetroviÄ i Vatroslav Mimica, da bi im se odmah pridružili MiÄa PopoviÄ (Delije), Krsto PapiÄ (Äekati, u omnibusu KljuÄ), Zvonimir BerkoviÄ (Rondo), Dragoslav LaziÄ (Tople godine), Ante Babaja (Breza), Matjaž KlopÄiÄ (Na papirnatim avionima), ÄorÄe KadijeviÄ (Praznik, Pohod), KreÅ”o Golik (Imam dvije mame i dva tate), Branko Ivanda (Gravitacija), Boro DraÅ”koviÄ (Horoskop), Želimir Žilnik (Rani radovi), Ante PeterliÄ (SluÄajni život), Antun Vrdoljak (Kad ÄujeÅ” zvona), MihiÄ-Kozomara (Vrane), Lordan ZafranoviÄ (Nedjelja), MiÅ”a RadivojeviÄ (Bube u glavi), Milan JeliÄ (BubaÅ”inter), Bata ÄengiÄ (Uloga moje porodice u svjetskoj revoluciji), Joca JovanoviÄ (Mlad i zdrav kao ruža)… Bile su to godine neobiÄnog proizvodnog i stvaralaÄkog rascvata. OÄiglednost da se radi o nastupu posve novog tipa filma bila je tolika da su se odmah, veÄ 1965., naÅ”li nazivi da imenuju pokret: ānovi jugoslavenski filmā, ili interpretativnije, āautorski filmā. Ali se javila i negativna reakcija na naturalistiÄku granu novog pokreta sa svojim nazivom: ācrni filmā.
DISOCIJACIJA OSOBNE IDEOLOGIÄNOSTI OD INSTITUCIONALNE IDEOLOGIÄNOSTI
Ovaj stvaralaÄki rascvat, meÄutim, bio je samo umjetniÄkom varijacijom, ili bolje reÄi, filmsko-stvaralaÄkim odgovorom na Å”iri kinematografski i opÄedruÅ”tveni proces.
Po OsloboÄenju, naime, kinematografska proizvodnja nam je bila centralizirana s hijerarhijskim sistemom nadzora kojemu su korijeni i ideoloÅ”ki izvori bili u državnim i partijskim centrima. Tako je uostalom bilo i na svim drugim proizvodnim podruÄjima. Proizvodni sistem u filmu bio je ujedno i sistem ideoloÅ”kog aktivizma i nadzora. BaziÄna instanca ideoloÅ”kog sistema bili su sami filmski radnici, filmska ekipa, no njihova osobna ideologiÄnost bila je samo krajnjim izvodom institucionalne ideologiÄnosti. VeÄ se, dakle, u ekipi podrazumijevao ideoloÅ”ki aktivizam i samonadzor, a on se potom potvrÄivao kroz viÅ”e instance proizvodnje i državnih tijela.
Ova hijerarhijska ideoloÅ”ka transmisija povlaÄila je nužnu stereotipizaciju ideoloÅ”kih obrazaca. āIdejne smjerniceā su se pokazivale, posebno kad je bila umjetnost u pitanju, kao ikonografski zadaci: zadaci o tome koje je tematske krugove poželjno dirati, koje nepoželjno, i kakav odnos treba uspostaviti prema tome.
Na podruÄjima s dugotrajnom i ukorijenjenom tradicijom i razvijenim svjetonazornim spontanitetom (tj. u književnosti, likovnim umjetnostima, glazbi…) ideoloÅ”ka je naredbodavnost, preskriptivnost, izazivala prave traume i dugotrajne grÄeve.
S filmom je bilo neÅ”to drugaÄije. NemajuÄi kontinuirane tradicije, niti ikakvog filmskog ikonografskog iskustva (veÄi dio filmaÅ”a postao je to dekretom), svaki je ikonografski zadatak bio dobrodoÅ”lim usmjerivaÄem, a osobito je bio poticajnim kad se radilo o buduÄnosno orijentiranim, druÅ”tveno poletnim ikonografskim zadacima socijalistiÄke ideoloÅ”ke projekcije. Prvi filmski žurnali i dokumentarci, pa i dobar dio igranih filmova, pokazuju veliku zduÅ”nost u otkrivanju na koji se sve naÄin mogu uobliÄiti u filmu ikonografski zadaci ideologije.
Ta zduÅ”nost nije ipak mogla biti dugog vijeka. Premda bez tradicije, naÅ” se film nije razvijao u vakuumu. NaÅ”a su kina bila preplavljena raznovrsnim, složenim i razvijenim uzorcima filmovanja odasvud iz svijeta. Vrijednosni standardi naglo su rasli a zadana se ideoloÅ”ka ikonografija brzo iscrpila i istroÅ”ila. Naglo je dolazilo do disproporcije izmeÄu kritiÄkih oÄekivanja i stvaralaÄkih realizacija, te se tijekom pedesetih i poÄetkom Å”ezdesetih godina javljalo sve snažnije kulturalno nezadovoljstvo stanjem u filmu.
No, dok je nezadovoljstvo stagnantnim stanjem filma raslo, deÅ”avale su se doista krupne proizvodne promjene bez trenutaÄnog odraza u kvaliteti i svjetonazornom tipu filmovanja.
Pedesetih godina kinematografija se poÄela decentralizirati, producenti su dobili veÄu samostalnost, a stimulirana je bila orijentacija na gledaoca, na tržiÅ”te. Ova je preorijentacija dovela Äak i do prave proizvodne proizvoljnosti, ākomercijalistiÄkeā histerije, osobito eksponirane poÄetkom Å”ezdesetih godina. Äisti, meÄutim, rezultat decentralizacije bio je u stvaranju dvaju koordiniranih ali razmjerno samostalnih institucionalnih ideoloÅ”ko-nadzornih sistema: državnog sistema i proizvodnog sistema.
Razvojem republiÄkih fondova u kojima se izvor financiranja odijelio od producenta i pred kojim su se individualni stvaraoci s projektima javljali kao ravnopravni partneri filmskim poduzeÄima u dobivanju novaca, stvorili su se preduvjeti za razmjerno osamostaljivanje individualne ideologiÄnosti filmskih radnika od institucionalne ideologiÄnosti i poduzeÄa i državnih tijela. Filmskim radnicima, osobito redateljima, otvorilo se neizmjerno polje ikonografske, razmjerno neovisne, nenadzirane, ikonografske samoinicijative.
AUTORSKI STAV I NJEGOVE IMPLIKACIJE
Previranja Å”ezdesetih godina javila su se kao entuzijastiÄki odgovor na ove proizvodne procese s opÄedruÅ”tvenim implikacijama. Redatelji su zduÅ”no prionuli filmski uobliÄivati svoje vlastite, nezadane i nenadzirane, nazore na svijet i film.
Pravno i proizvodno gledano, uvijek je postojala stanovita hijerarhizacija nadležnosti u procesu izrade jednog filma (tj. hijerarhizacije āautorstvaā). U autoritarnom ideoloÅ”kom sistemu prvi su poratni redatelji bili druÅ”tveno daleko privilegiraniji u ekipama nego Å”to su to bili režiseri Å”ezdesetih godina i danaÅ”nji režiseri. Svejedno filmski je preokret u Å”ezdesetim godinama donio posebnu tvoraÄku samosvijest koju se nazvalo āautorskomā. Ta je samosvijest proizlazila iz novostvorenog osjeÄaja osobnog integriteta, samonadležnosti u uobliÄavanju temeljnog nazora na svijet, u stvaranju osobne ikonografije. Razvijanje individualnog nazora na svijet, ili, drugaÄije reÄeno, stvaralaÄko uobliÄavanje osobne ideologiÄnosti koja se onda nekako izriÄito postavljala prema institucionalnoj ideologiÄnosti, postao je osnovnim djelatnim postulatom. Nije bilo tema ni filmskih postupaka koji ne bi bili opravdani samo ako su bili ukljuÄeni u koherentni i opažljivo osobni pogled na svijet. Osobnost, āautorstvoā, postalo je stvaralaÄkim postulatom.
Prvi plodovi ovakve, autorske, orijentacije bili su u ponesenom otkrivalaÅ”tvu i otkrivaÄkoj raznovrsnosti.
Tematska je radoznalost bila gotovo nezasitna, autori su pronalazili naÄina da se filmski dojmljivo pozabave životnim sferama dotada nepoznatim, slabo dodirivanim, ili Äak i implicitno zabranjenim. Otkrivale su se staleÅ”ki, klasno obilježene sredine: seoske sredine (Tople godine, SakupljaÄi perja…), gradske periferije i prigradska naselja (Povratak, BuÄenje pacova…), raznovrsne gradske sredine (Ljubavni sluÄaj, KljuÄ, Rondo…). Filmovi su pratili moduse vrlo razliÄitih socijalnih egzistencija (od āpoluegzistencijaā ponekih PavloviÄevih junaka, radniÄkih sudbina Makavejevljevih junaka, ÄinovniÄkih i intelektualistÄkih egzistencija PeterliÄevih, Ivandinih, BerkoviÄevih; malograÄanskih egzistencija Golikovih junaka itd.).
Filmski postupci su varirali od esteticistiÄke ekstravagantnosti (Hladnik, Mimica, KlopÄiÄ, RadivojeviÄ, ZafranoviÄ, J. JovanoviÄ) do āantiestetiÄnostiā (PavloviÄa, Makavejeva, KadijeviÄa) ili estetiÄke diskretnosti (PapiÄa, Golika, PeterliÄa…).
Od moguÄih stavova prema svijetu i filmu redatelji su iskuÅ”avali sve moguÄnosti ā do tada nepoznatog ā ludiÄkog odnosa (Makavejev, ÄorÄeviÄ, Žilnik, MihiÄ-Kozomara, JeliÄ, JovanoviÄ, ÄengiÄ) kao i filozofsko-teziÄnog odnosa (PopoviÄ, PavloviÄ, PetroviÄ, BerkoviÄ, Ivanda, PeterliÄ, Žilnik…) Å”to se razliÄito specificirao kod razliÄitih autora.
I onda kad su dodirivali tradicionalne tematske krugove (recimo, NOB) redatelji su to Äinili na osobit naÄin izdvajajuÄi nedodirivane tematske jedinice i uobliÄavajuÄi dotada neprakticiran odnos prema njima (ÄorÄeviÄ, PetroviÄ, PavloviÄ, KadijeviÄ, Vrdoljak).
Ovo otkrivalaÅ”tvo i raznovrsnost postalo je uskoro neuklonjivim pozitivnim ikonografskim iskustvom na koje se danas oslanjaju gotovo svi kultivirani redatelji u nas, i to ne samo u svojem kinematografskom radu, veÄ i u televizijskom radu (npr. regionalistiÄke TV-serije ā Muzikanti, PravdaÅ”i, Kuda idu divlje svinje, NaÅ”e malo misto, GruntovÄani ā gotovo izravno koriste moguÄnosti koje im je otvorio autorski film).
IDELOÅ KI INTERVENCIONIZAM
Ovako izdiferencirana situacija ikonografskih osobnosti i osobnih ideologiÄnosti postavila je protagoniste institucionalne ideologiÄnosti pred posebne probleme.
Zadana ikonografija u sistemu centralistiÄkog ideologizma imala je ogromnih pragmatiÄko-politiÄkih prednosti. Ikonografski zadaci, stereotipi, služili su kao jasni politiÄki lakmus papiri: savjesno pristajanje uz njih obilježavalo je neproblematiÄne, povjerljive ljude na koje se može osloniti. Izbjegavanje da se ostvaruju ikonografski signali izazivalo je sumnjiÄavost, a odstupanje i suprotstavljanje zadacima jasno je obilježavalo āneprijateljskiā stav, ili barem opasnu prijetnju neposluÅ”nosti. Svakom se politiÄaru, svakom ideoloÅ”kom brižniku, bilo lako politiÄko-pragmatiÄki snaÄi na podruÄju filma i drugih umjetnosti bez obzira koliko inaÄe bio laik i povrÅ”an poznavatelj danih podruÄja.
IdeoloÅ”ka decentralizacija i diferencijacija gotovo da je onemoguÄila ovakvo lako snalaženje. Ako se nije htjelo opisati veÄi dio ondaÅ”njeg filmovanja, trebalo se snaÄi u prilikama u kojima nije bilo poznatih ikonografskih putokaza, veÄ je trebalo svako ostvarenje, svaki tip filmova ponaosob prouÄiti i procijeniti mu ideoloÅ”ku i politiÄku vrijednost.
U skladu s novonastalom situacijom ne samo na filmu veÄ i posvuda u kulturi i privredi, istaknut je bio i novi model uloge i naÄina djelovanja saveza komunista, nosioca institucionalne ideologiÄnosti. Nasuprot starom modelu Partije kao besprizivnog autoritarnog ideoloÅ”kog arbitra istaknut je bio model Saveza komunista kao asocijacije usuglaÅ”enih ali individualnih ideoloÅ”kih djelatnika koji se, onda, javljaju kao dinamiÄan Äimbenik u spontanim ekonomskim, Å”ire-druÅ”tvenim i kulturalnim procesima. Moglo bi se reÄi da je, u stanovitoj mjeri, princip ideoloÅ”ke individuacije bio ugraÄen u institucionalnu ideologiÄnost.
No, takav model, premda postuliran i istaknut, nije bio jedini model, a joÅ” manje jedini u provedbi. Stari je model bio, bilo skrovito bilo izriÄito, snažno prisutan, a zaoÅ”travana politiÄka polarizacija potkraj Å”ezdesetih i na prijelazu u sedamdesete godine, tjerala je sudionike u njoj na manipulacijsko pojednostavljivanje prilika, a to je znaÄilo i na uskrsavanje starih ili uobliÄavanje novih ikonografskih preskripcija.
Jedna se grana autorskog filma pokazala neobiÄno zahvalnim objektom za takvo uskrsavanje ideoloÅ”kog popisniÅ”tva: bila je to naturalistiÄka struja u sklopu autorskog filma, a naturalizam je bio estetskom inovacijom u domaÄem filmu. On je bio gotovo izravno suprotan nekim temeljnim ikonografskim zadacima iz razdoblja socrealizma: u naturalizmu su, kako se to govorilo, prikazivane āsamo ružne straneā (a naravno, kriterij āružnoÄeā je pri tome bio tradicionalni, malograÄanski, etiÄko-estetski), bez deklarativne optimistiÄke vizije za druÅ”tveno rjeÅ”enje tih āružnih stranaā. Ta je struja onda nazvana ācrnim filmomā, ācrnim valomā, i nedugo po pojavi autorskog filma javili su se i prvi ideoloÅ”ki napadi na ācrni filmā.
Prvi napadi na ācrni filmā bili su publicistiÄki, rasuti i uzgredni i imali su privid slobodne ideoloÅ”ke diskusije u kojoj su i rezerve prema āpolitiÄkom karakteruā autorskih filmova imale pravo da budu uobliÄene i iskazane. MeÄutim, prema kraju Å”ezdesetih godina ti su se napadi poÄeli usuglaÅ”avati u prave politiÄke kampanje s jasnom težnjom za ideoloÅ”kim dotjerivanjem kinematografije āu redā.
Kako je disocijacija individualne ideologiÄnosti od institucionalne ideologiÄnosti poduzeÄa i politiÄkih tijela bila stvarnoÅ”Äu, jedini naÄin na koji se kinematografija mogla ideoloÅ”ki institucionalno ādotjerati u redā, tj. natjerati da se pridržava ikonografskih zadataka, bio je putem politiÄke intervencije na onim mjestima na kojima ona ima i opipljive posljedice. Tako se putem napada na ācrni filmā nastojalo uÄiniti legitimnim ideoloÅ”ki intervencionizam, te bar tako, ako ne veÄ drugaÄije, oživjeti stari autoritarni nadzorni ideoloÅ”ki sistem.
Te težnje za intervencionizmom su se jasno osjeÄale i izazivale su priliÄan otpor. Dobar se dio kampanja skrÅ”io na njemu. Npr. 1969. godine Borba je tiskala pamfletistiÄki feljton protiv ācrnog valaā nastojeÄi potom preko svojih novinara potaknuti simpozij o domaÄem filmu ā Å”to se onda održavao u sklopu pulskog festivala ā na forumsku osudu ācrnog filmaā. Å to se izjalovilo. Negdje sedamdesete održana je savezna konferencija o domaÄem filmu na kojoj je trebala biti eksponirana osuda ācrnog filmaā, ali nije bila. Sedamdesete i sedamdesetprve ācrni filmā se pokazivao kao zgodno sredstvo za meÄurepubliÄka prepucavanja.
Premda ove kampanje i prepucavanja nisu uspjela legalizirati ideoloÅ”ki intervencionizam, one su pomalo stvorile opÄi dojam u javnosti o sumnjivosti ācrnog filmaā.
Kako je konkurencija oko dobivanja filmova bila uvijek velika, a Å”ezdesetih je godina postala enormnom, napadi na ācrni filmā bili su dobrodoÅ”li i za unutarkinematografska konkurentska obraÄunavanja. Odmah po pojavi napada, javljali su se redatelji koji su pokuÅ”avali plasirati āideoloÅ”ki poželjneā ili barem bezopasne, uzorke filmovanja: navalili su na dobroÄudne komedije, na filmove o NOB-u, a nedavno i na djeÄje filmove. Upravo se u to vrijeme javila i ostapbenderovska, paromlatiteljska ideja o veleprojektima, pa su zaredali filmovi Bitna na Neretvi, Sutjeska, UžiÄka republika, sa svojim nastavcima danas. Tako se i u samoj kinematografiji pojavljivalo dovoljno ljudi kojima bi povrat ideoloÅ”kog propisniÅ”tva uz uklanjanje konkurentskih redatelja bilo neobiÄno povoljnim rjeÅ”enjem.
Nije zato neobiÄno da je oÅ”tro politiÄko razraÄunavanje 1971. u Hrvatskoj, a 1973. u Srbiji, zapravo legaliziralo i uÄinilo oficijelnim negativan stav prema ācrnom filmuā. Time su blagoslovljeni i svi naÄini borbe protiv ācrnofilmskih tendencijaā, pa i ideoloÅ”ki intervencionizam. Neki su od autora bili privremeno onemoguÄeni u radu. Javio se trend uskraÄivanja javnosti pristupa do napadanih filmova: npr. Neoplanta na Äelu s DraÅ”kom ReÄepom zabunkerirala je dobar dio filmova odbijajuÄi da ih distribuira, Jugoslavenska kinoteka neke filmove naprosto ne daje, Filmoteka 16 izbjegava distribuciju nekih filmova koje ima na lageru…
Äini se ipak da se danas pojavljuju znakovi da Äe ovakva autopresija kombinirana s nejavnim i javnim intervencionizmom pomalo postati anakrona ā jer ona je od poÄetka svojeg javljanja obilježavala reakciju na diferencijacijski model asocijativnog socijalizma Å”to je utemeljen pedesetih godina kao zamjena unifikacijskog modela etatistiÄkog socijalizma.
Sadržaj
PredgovorUMJESTO UVODA
1. PopulistiÄka i elitistiÄka usmjerenja u razvoju jugoslavenskog igranog filma
IDEOLOGIJA I IDEOLOGIJE
2. Nastup autorskog filma
retrospektivni pogled
3. DM: ljubavni sluÄaj
4. Žilnikov stil
MODERNO I KLASIÄNO U CRTANOM FILMU
5. Mala rekapitulacija razvitka crtanog filma u Zagrebu
6. KlasiÄni crtani film
UMJETNOST I NJEZIN STATUS
7. Umjetnost kao žanr
8. Kuda srlja dokumentarni film
razmiŔljanja nakon festivala kratkog i dokumentarnog filma
ZAŠTO ŽANR
9. U pohvalu thrillera
10. Vestern
11. Žanrovska osobitost talijanskog vesterna
FUNKCIJE ODBACIVANOGA
12. Å und!
13. Prikazivanje nasilja na filmu
filmoloŔko-kulturoloŔki pogled
ALTERNATIVA PODRAZUMIJEVANOM U KULTURI
14. Å to je to eksperimentalni film?
Napomene o tekstovima
Impresum