Ekološki otisak : kako je razvoj zgazio održivost | Dražen Šimleša
3. PREPREKE
Nakon što smo podvukli crtu ispod ekološkog otiska i potražili gdje se nalazi kvaliteta života te istražili njihov međusobni odnos, važno nam je zapitati se zašto je unatoč očitoj neodrživosti sadašnjeg sustava, on toliko prisutan ne samo u ekonomiji i politici, već i u nama samima. Zašto nismo u stanju izaći iz tog pomahnitalog vrtloga? Što nas to drži toliko blokiranima da krenemo prema zadovoljenju svojih potreba i ostvarimo kvalitetan život bez ugrožavanja planeta, a dugoročno i samih sebe? Koje su prepreke toj težnji i potrebi? Glavni je cilj ovog poglavlja objasniti strukturu i značenja prepreka za održivi razvoj, kao i njihovu međusobnu povezanost i utjecaj.
Tu bih sad mogao nabrajati unedogled, ali nekako mi se čini da danas možemo izdvojiti četiri glavne prepreke za održivi razvoj: ratove za resurse, klimatske promjene, ekonomski sustav opsjednut gomilanjem profita i linearnim rastom, te na kraju najvažnija prepreka – nedovoljna osviještenost i educiranost za održivi razvoj.
Budući da je ekološki otisak i neodrživo potrošačko ponašanje bitan dio našeg identiteta, ne čudi što danas svjedočimo pravoj jagmi za resursima, a s obzirom na kontinuirano smanjivanje njihove količine sumanuto jurišamo prema sve češćim sukobima i ratovima. Nekontrolirana potrošnja resursa vuče za sobom odnosno izbacuje prekomjerne količine stakleničkih plinova i ubrzava utjecaj klimatskih promjena. Političke i ekonomske elite podržavaju sustav koji se bazira na gomilanju profita odnosno potrošnji koja vodi do pogoršanja stanja u okolišu i kršenja osnovnih ljudskih prava širom svijeta. Javnost koja nema informacija i nije educirana za prepoznavanje prepreka, odnosno nije educirana za djelovanje u korist održivog razvoja, dozvoljava nesmetano funkcioniranje autodestruktivnog sustava te žmiri na činjenicu kako za našu rasipnost netko drugi plaća račune i u nadi čeka na tehnološko rješenje za energetske probleme ili nedaće klimatskih promjena. Javnost nema dovoljno osviještenosti za potrebne promjene, jer bi one zahvatile velik dio neodgovornog komoditeta, zaronile u same dubine našeg identiteta te narušile varljivu mirnoću statične i rutinizirane svakodnevnice. Zato sam problem osviještenosti i edukacije i stavio na presudno mjesto. Bez pomaka u vrijednosnim orijentacijama i horizontima, kao i promjene vladajućih odnosa i društvenih prioriteta, bit će nemoguće ostvariti relevantan i svrsishodan održivi razvoj. Nije moguće očekivati rješavanje problema klimatskih promjena dok se, kao na samitu u Kopenhagenu, nabacujemo visinima dozvoljenih emisija stakleničkih plinova i žongliramo brojkama kao na nekakvoj beznačajnoj aukciji, umjesto da se posvetimo drugačijim konceptima i vrijednostima koji će bez problema riješiti i numeričke iznose. Ova umreženost prepreka za ostvarivanje održivog razvoja predstavlja upravo njihovu najveću moć, a dodatno taj čvor učvršćuje naša nesposobnost da sagledavanju svijeta, pa onda i rješavanju problema, ne pristupamo razbacano i nepovezano. Holistički i zaokruženi pogled na svijet koji je pojačan znanjem i odlučnošću značit će i raspetljavanje čvora između ove četiri prepreke, te označiti prve korake prema održivijem svijetu.
Sadržaj
Uvod1. RAZGIBAVANJE
1.1. Kaže li razvoj održivosti dobro jutro kad se sretnu?
1.2. Održivi razvoj kao superbrand
2. PODVLAČENJE CRTE
2.1. Ekološki otisak
2.1.1. Skeniranje otiska
2.2. Koliko košta kvalitetan život?
2.3. Gdje se s lakoćom kvalitetno živi?
3. PREPREKE
3.1. Ratovi za resurse
3.2. Klimatske promjene
3.3. Globalni kasino: profit protiv održivog razvoja
3.4. Nedostatak svijesti i znanja
4. VJEŽBANJE
A) Energija
B) Transport
C) Hrana
D) Otpad
E) Zaštita biokapaciteta
F) Druge razine – osobno nije politički
5. POVRATAK KUĆI
5.1. Ekološki otisak Hrvatske
5.2. Kvaliteta života – ispostava Hrvatska
5.3. Lokalni koraci prema održivosti
6. EKOPISMENOST – KAJDANKA ZEMLJINIH NOTA
7. PREMA KRAJU, PREMA POČETKU
LITERATURA
Impresum